Na polskich drogach, a także w infrastrukturze miejskiej zaobserwujesz różne znaki poziome. Poszczególne oznakowania dróg, miejsc niebezpiecznych, a także miejsc parkingowych występują w wielu wersjach pod względem rozmiarów, symboli i kolorystyki. Jakie są najpopularniejsze znaki poziome stosowane w Polsce? Czym właściwie jest oznakowanie poziome dróg? Sprawdź poradnik i dowiedz się więcej.
Czym jest oznakowanie poziome?
W praktyce znaki poziome to takie oznaczenia, które są umieszczane bezpośrednio na jezdniach. Występują w różnych formach, a najpopularniejsze to:
– strzałki;
– trójkąty;
– linie ciągłe i przerywane;
– napisy.
Poziome oznakowanie jezdni wykonywane jest najczęściej przy użyciu dedykowanych farb drogowych odpornych na ścieranie i oddziaływanie czynników atmosferycznych. Termoznaki z gotowej masy termoplastycznej to również znaki poziome, które coraz częściej stosuje się w miejscach niebezpiecznych. Znaki poziome na jezdniach pełnią różne funkcje: informacyjne, ostrzegawcze, a także mogą występować w formie znaku nakazu.
Jeśli zarządzasz drogą lub odpowiadasz za oznakowanie jezdni na osiedlu mieszkalnym, koniecznie przejrzyj certyfikowane oznakowanie poziome na stronie: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Oznakowanie-poziome/353.
Jakie znaki poziome stosuje się na drogach?
Zarządcy dróg i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego stosują znaki poziome wszędzie tam, gdzie pionowe oznakowanie nie byłoby widoczne lub nie spełniłoby swojej funkcji.
Powszechnie znane znaki poziome to:
– Termoznaki – popularna grupa produktów, która pozwala szybko i łatwo oznakować drogi w miejscach, gdzie konieczna jest dobra widoczność oznakowania.
– Kocie oczka drogowe – takie elementy infrastruktury drogowej stosuje się głównie na autostradach i drogach szybkiego ruchu do oddzielenia pasów jezdni lub wyznaczenia jej krawędzi.
– Taśmy najezdniowe – z taśm najezdniowych korzystają głównie drogowcy, którzy odpowiadają za przeprowadzanie prac remontowych na drogach.
– Farby drogowe – dedykowane farby najezdniowe wykorzystuje się wraz z szablonami, dzięki temu powstają widoczne z daleka oznaczenia parkingów, nakazów skrętu z pasa ruchu, a także miejsc, gdzie koniecznie trzeba zatrzymać pojazd.
Znaki poziome najczęściej występują na parkingach podziemnych, placach manewrowych, na skrzyżowaniach, a także w miejscach, gdzie zachodzi konieczność tymczasowej reorganizacji ruchu drogowego pojazdów i pieszych.
Co jest niezbędne do wykonania oznakowania poziomego drogi?
Do przygotowania oznakowania poziomego drogi, które będzie zgodne z aktualnymi przepisami, potrzebujesz przede wszystkim: farby drogowej, szablonów, kleju, granulatu. Takie i wiele innych oznaczeń proponuje sklep drogowy Znakidrogowe24.
W jednym miejscu znajdziesz wszystko, aby wykonać zgodne z prawem znaki poziome na drodze. Dodatkowo możesz jednocześnie zamówić online znaki pionowe i pachołki drogowe, które są niezbędne w codziennej pracy zarządcy drogi.
artykuł sponsorowany
