9 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu zmian jeśli chodzi m.in. o długość kwarantanny, izolację osób z tzw. kontaktu czy powrót dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej w szkołach.
– Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała. W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dot. znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Szczegóły:
Od 11 lutego znosi się kwarantannę z tzw. kontaktu. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu.
Od 15 lutego zapowiedziano kolejne zmiany:
- izolacja będzie trwała 7 dni;
- kwarantanna dla współdomowników będzie trwała 7 dni – tyle, co okres izolacji osoby chorej i nie będzie już przedłużana po zakończeniu izolacji chorego dla jego współdomowników.
Specjalne rozwiązania dla medyków i służb, umożliwiające skrócenie kwarantanny i izolacji pozostaną bez zmian: przeczytaj więcej o zasadach:
Powrót do nauki stacjonarnej
W związku z wprowadzonymi zmianami Minister Edukacji i Nauki zapowiedział szybszy powrót do nauki stacjonarnej. 21 lutego wszyscy uczniowie wracają do szkół. Ferie szkolne pozostają bez zmian.
Ochrona zdrowia
Aktualna sytuacja pozwala na zwiększenie możliwości leczenie pacjentów w innych zakresach niż w związku z COVID-19. Decyzją Ministra Zdrowia 5 tys. łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów.
Według danych resortu na 9 lutego odnotowano 46 tys. 872 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej z województw: mazowieckiego (5978), wielkopolskiego (4670) oraz śląskiego (4646). Zmarło 310 pacjentów z COVID-19.
Od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku w Polsce zachorowało w sumie 5 271 016, z czego zmarło 107 204 osoby.