świdnica

Zmarł ksiądz Stanisław Pasyk

14 stycznia w wieku 85 lat zmarł ksiądz Stanisław Pasyk, wieloletni proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy.

Uroczystości pogrzebowe, zgodnie z testamentem zmarłego kapłana, odbędą się w Świdnicy 22 stycznia o godz. 11.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, a następnie ciało zostanie złożone na cmentarzu przy ul. Brzozowej. Dzień wcześniej natomiast o godz. 18.30 także w kościele prowadzonym przez świdnickich paulinów odbędzie się uroczysta eksporta.

Ksiądz Stanisław Pasyk urodził się 23 marca 1935 r. w Zamieściu (parafia Tymbark). Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1958 r. we Wrocławiu, gdzie pracował również przez pierwsze lata jako wikariusz. Kolejne lata duszpasterzował w Jeleniej Górze i w Dzierżoniowie. Jako młody proboszcz tworzył parafię w Zgorzelcu. Od 1972 roku przez 35 lat był proboszczem par. św. Józefa w Świdnicy. Współtworzył także trzy inne parafie w Świdnicy: pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych, pw. Ducha Świętego na Zawiszowie i pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Wałbrzyskiej.

Po przejściu na emeryturę najpierw jako rezydent pomagał w kościele pw. św. Józefa w Świdnicy, a następnie przeniósł się w rodzinne strony do parafii w Królowej Górnej. Tam też w poniedziałek 20 stycznia o godz. 15.00 będzie sprawowana msza św. żałobna przy trumnie, po czym trafi ona do Świdnicy.

Informacje zebrane dzięki uprzejmości Gościa Świdnickiego.

Zobacz również