Na placu Grunwaldzkim posadzą cebulki żonkili, które zakwitną wiosną, tworząc Pole Nadziei.
10 października o godz. 11:00 pracownicy, wolontariusze Hospicjum w Świdnicy wraz z władzami miasta, gminy, powiatu świdnickiego oraz młodzieżą szkolną na trawniku w sąsiedztwie pomnika Zwycięstwa, przy placu Grunwaldzkim, posadzą cebulki żonkili, które zakwitną wiosną, tworząc piękne Pole Nadziei.
Dlaczego żonkile są symbolem ruchu hospicyjnego i Pól Nadziei?
Te żółte, delikatne kwiaty już w czasach starożytnych były symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie.
Żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową, symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia. Co roku jesienią w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.
Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się jesienią, uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. – Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. Każde miejsce jest dobre – mówi Joanna Gadzińska, akcja ma wymiar społeczny.
Akcję można również wesprzeć poprzez wpłatę na konto kampanii:
§ PKO BP 94 1020 5138 0000 9202 0008 6082,
§ z dopiskiem Pola Nadziei
