Connect with us

Wyszukaj na portalu

18°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Wspominamy tych, którzy odeszli

Przełom października i listopada to czas, gdy zawsze z zadumą wspominamy tych, którzy odeszli. To czas pełen zadumy i refleksji nad przemijaniem. To również dobra okazja, by wspominać tych, którzy odeszli w minionym roku.

Wanda Olejnik zmarła 22 października 2021 roku w wieku 93 lat

Wanda Olejnik dała się poznać jako osoba prawa i szlachetna. Była nad wyraz ciepłym i oddanym człowiekiem. Zawsze pogodna i skora do niesienia wszelkiej pomocy. Była członkinią Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Nie szczędziła czasu i sił, była oddana sprawie na rzecz osób samotnych i cierpiących. Jak nikt potrafiła pochylić się nad losem innych.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Barbara Burak zmarła 17 grudnia 2021 roku w wieku 54 lat

Barbara Burak była wieloletnią radną powiatu świdnickiego oraz przewodnicząca komitetu terenowego Prawa i Sprawiedliwości w powiecie świdnickim. W 2010 roku zdobyła mandat radnej powiatu. Zawodowo pracowała jako fizjoterapeutka w szpitalu w Żarowie.

Zbigniew Zduńczyk zmarł 21 grudnia 2021 roku w wieku 68 lat

Zbigniew Zduńczyk był wieloletnim radnym powiatu świdnickiego. Reprezentował klub Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił funkcję radnego w latach 2006-2010, 2010-2014 i 2018- 2023.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Jacek Drobny zmarł 3 stycznia w wieku 63 lat

Jacek Drobny w 1980 roku organizował wrocławski Ruch Nowej Kultury. Działał na rzecz rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów, brał udział w strajkach studenckich. W stanie wojennym został internowany na okres od stycznia do maja 1982. Po zwolnieniu zajmował się dystrybucją pism drugiego obiegu, współpracował z niejawnymi strukturami „Solidarności” oraz z grupami artystycznymi. Po 1989 roku zajął się działalnością gospodarczą. W latach 1990-1991 był prezydentem Świdnicy. W wyborach samorządowych w 2018 r. był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta. W wyborach do rady miejskiej zdobył 618 głosów i uzyskał mandat radnego z Osiedla Młodych. W listopadzie 2019 roku zrzekł się mandatu radnego Świdnicy.

Ryszard Chmiel zmarł 10 lutego w wieku 57 lat

Ryszard Chmiel był znanym i szanowanym plastykiem. Swoją przygodę z rysunkiem rozpoczął po narodzinach córki. Tak powstały pierwsze prace, które przez lata zdobywały coraz większą popularność. Kilka z nich posłużyło do stworzenia okładki płyty Martyny Jakubowicz. Twórczość Ryszarda Chmiela wychodziła poza granice naszego kraju: prace artysty można było podziwiać na wystawach m.in. w Niemczech i Czechach. Nietuzinkowa kreska, oraz dobór barw sprawiał, że rysunki pana Ryszarda stały się bardzo charakterystyczne. W sumie stworzył kilkaset prac.

Henryk Panek zmarł 25 lutego w wieku 55 lat

Henryk Panek był oddanym harcerzem, pasjonatem turystyki rowerowej i społecznikiem. Przez wszystkich został zapamiętany jako niezwykle życzliwy, miły i pomocny człowiek. Zginął w wyniku tragicznego wypadku w Zagórzu Śląskim.

Jerzy Gaszyński zmarł 1 kwietnia w wieku 70 lat

Jerzy Gaszyński w Świdnicy znany był przede wszystkim ze swej pracy dziennikarskiej oraz kultywowania pamięci o Manfredzie von Richthofenie, czyli „Czerwonym Baronie”. To m.in. z jego inicjatywy w mieście stanęła replika samolotu legendarnego lotnika, a także pomnik. W 2008 roku powołał do życia fundację „Red Baron Foundation”. Jerzy Gaszyński stworzył także pierwszy portal informacyjny, uwielbiał sport, był pasjonatem historii miasta.

Stanisław Kowalski zmarł 5 kwietnia w wieku 112 lat

Stanisław Kowalski był najstarszym mieszkańcem powiatu świdnickiego i  jednym z najdłużej żyjących Polaków. Urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku. W przeszłości pracował zawodowo jako kolejarz i odlewnik. Rozgłos zdobył w 2014 roku, kiedy w wieku 104 lat ustanowił rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej. Był honorowym ambasadorem World Games Wrocław 2017. W 2015 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Ryszard Pietrzykowski zmarł 9 lipca w wieku 71 lat

Ryszard Pietrzykowski był absolutną legendą lokalnej piłki ręcznej i Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. Członek pierwszej drużyny Elmotu z 1974 roku, wieloletni trener, a przede wszystkim niezwykły, ciepły człowiek.

Jan Zbigniew Kuczyński zmarł 15 lipca w wieku 77 lat

Jan Zbigniew Kuczyński był radnym I kadencji Rady Miasta Świdnicy, pierwszym prezesem Towarzystwa Partnerstwa Miast. Pracował w komisji Oświaty, Sportu i Turystyki oraz w komisji handlu, w której współtworzył zasady prywatyzacji świdnickiego handlu.

Tadeusz Bortnik zmarł 24 sierpnia w wieku 91 lat

Tadeusz Bortnik przyszedł na świat w miejscowości Łukowa w powiecie biłgorajskim (woj. lubelskie) w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. 1 października 1950 roku został skierowany do Wojskowej Akademii Technicznej, którą po pięcioletnich studiach ukończył z tytułem magistra inżyniera elektromechaniki. Po studiach pełnił różne odpowiedzialne funkcje w wojsku, począwszy od dowódcy plutonu, dowódcy kompanii do szefa sztabu pułku. Przez ostatnie 20 lat swojej służby pracował w przedstawicielstwach wojskowych na terenie zakładów produkujących między innymi elementy na potrzeby sił zbrojnych. 17 lipca 1984 roku po 35 latach służby wojskowej został zwolniony i przeniesiony w stan spoczynku. Jako emeryt wojskowy przez wiele lat pracował w Zespole Szkół Budowlanych na stanowisku nauczyciela elektrotechniki. 9 października 1984 roku wstąpił do Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, w którym pełnił różne funkcje takie jak przewodniczący Komisji Rewizyjnej, wiceprezes, a od 7 sierpnia 2003 roku prezesa.

Krystyna Lasek zmarła 25 lipca w wieku 75 lat

Krystyna Lasek w latach 90-tych tworzyła i działała na rzecz Stowarzyszenia Inicjatywa Wobec Zagrożeń „ANAN”. W 2007 roku współtworzyła Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku i była jego wieloletnim prezesem. Zaangażowanie pani Krystyny w tworzenie i działalność Świdnickiego Uniwersytetu było nie do przecenienia. W 2015 roku była pomysłodawczynią utworzenia Regionalnej Kolacji na Rzecz Zdrowego Starzenia, w której aktywnie uczestniczyła z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była współzałożycielką działającej od 2015 roku Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Od 2016 roku Krystyna Lasek była członkiem Rady do spraw Polityki Senioralnej na kadencję 2016-2020. W 2018 roku została wyróżniona honorowym tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”. Odeszła nagle, pozostawiając w bólu i żałobie rodzinę, przyjaciół i znajomych.

Sławomir Kaptur zmarł 9 września w wieku 59 lat

Sławomir Kaptur angażował się całym sobą w działalność w środowisku, w którym żył i pracował. Był prezesem Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Gryf, twórcą i założycielem sieci handlowej Polskie Sklepy. Był współzałożycielem Kraszowickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich oraz udzielał się w Stowarzyszeniu Patriotycznym. Na trwałe zapisał się także jako współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzice Rodzicom, współzałożyciel Fundacji Małżeństwo Rodzina, inicjator i współorganizator Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, który odbywa się corocznie i cieszy się dużą popularnością. To w głównej mierze dzięki niemu w naszym mieście odbywały się Orszaki Trzech Króli oraz Marsz dla Życia i Rodziny, w których świdniczanie tak czynnie brali i biorą udział. Był wolontariuszem Szlachetnej Paczki, członkiem ds. Apostolstwa Świeckich, koordynatorem akcji „Rodzina ma Głos” czy też autorem cyklu spotkań „Kuźnia Wiary”, które realizował wraz z żoną.

Zbigniew Gumienny zmarł 10 września w wieku 98 lat

Zbigniew Gumienny był członkiem Związku Kombatantów w Świdnicy, niezwykłym człowiekiem, który część swojego życia poświęcił walce o ojczyznę. Został wcielony do wojska  w 1945 roku i brał czynny udział w walkach z bandami UPA na terenach południowo – wschodnich (Rzeszów, Przemyśl i okolice). Zdemobilizowany został w marcu 1946 r. Dalsze swoje losy życiowe, zawodowe i rodzinne związał z ziemiami odzyskanymi, a konkretnie z miastem Świdnica. Tutaj Zbigniew założył rodzinę, na świat przyszły jego dzieci – córka i syn. W tych ciężkich czasach nie szczędził trudu, imał się różnych zajęć. Podejmował wszelkie możliwe prace zawodowe. Od 1976 roku był czynnym członkiem Związku Kombatantów, pełnił przez kilka kadencji (do ostatniej chwili) funkcję społeczną w zarządzie związku. Był niezwykle życzliwy, otwarty, ciepły i czuły na problemy i troski innych ludzi. Nie szczędził czasu ani trudu. Był po prostu dobrym człowiekiem.

Ryszard Latko zmarł 1 października w wieku 81 lat

Ryszard Latko był szanowanym pisarzem, poetą i scenarzystą. Zadebiutował w miesięczniku „Opole” (nr 1 z 1974 r.) fragmentami powieści Wieś pod Bykiem. W 1976 r. w XV Konkursie Debiutu Dramaturgicznego teatru Ateneum w Warszawie otrzymał I nagrodę za sztukę „Tato, tato, sprawa się rypła”, napisaną gwarą z okolic Wadowic. Jej prapremierę przygotował Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Rok później na XVIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu autorowi „Tato, tato…” przyznano indywidualną nagrodę za udany debiut teatralny, a jego sztuka stała się wkrótce przebojem teatralnym scen zawodowych i amatorskich w kraju i za granicą.  Ryszard Latko był również autorem słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych, m.in. do filmu „Żeniac”, serialu telewizyjnego „Szanowny Pan Szczepan Żmuda” wraz z jego adaptacją beletrystyczną, a także powieści regionalnej „Rodzina Małolepszych” pisanej i publikowanej w tygodniowych odcinkach. W swym dorobku miał również wiele opowiadań, wierszy, monodramów, szkiców literackich i tekstów publicystycznych zamieszczanych w miejscowej prasie. Od 1966 roku aż do końca był związany ze Świdnicą.

Zbigniew Kosarzewski zmarł 25 października w wieku 73 lat

Zbigniew Kosarzewski przez lata pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Biura Przetargów w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Był również wieloletnim członkiem Polskiego Związku Łowieckiego oraz prezesem Klubu Łowieckiego „Knieja w Świdnicy”. Był myśliwym z 45-letnim stażem łowieckim.

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Ponad 18 milionów złotych trafi wkrótce do Kościoła Pokoju. Jako jedna z trzynastu beneficjentów instytucja otrzyma wsparcie w ramach programu FENIKS. 28 marca w...

Aktualności

We wtorek, 2 kwietnia rozpocznie się przebudowa ulicy Kanonierskiej. Zostanie ona zamknięta dla ruchu pojazdów na odcinku od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ulicą...

Polecamy

Już tylko miesiąc pozostał do inauguracji 69. Sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Po raz trzeci z rzędu rywalizację w tym najważniejszym w kraju cyklu...

Nekrologi

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close