Connect with us

Wyszukaj na portalu

26°C Świdnica

Aktualności

Wręczono Świdnickie Gryfy [foto]

W piątek, 16 października odbyła się uroczysta Gala Przedsiębiorczości, podczas której wręczone zostały statuetki Świdnickiego Gryfa. To nagroda, której celem jest wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w naszym mieście, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie.

Prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska wręczyła specjalne wyróżnienia – tytuły „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Otrzymali je:

 • Ewa Durał – prowadzącą zakład zegarmistrzowski przy ul Długiej 1
 • Krystyna Popkowska, prowadząca sklep AGD w Rynku nr 2

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” w następujących kategoriach:

Sudecki produkt regionalny:

 • Wina z Winnicy Silesian – Jarosław Mazurek, Bagieniec 20

To wina z 11 hektarowejwinnicy położonej w sercu Dolnego Śląska, zaledwie 5 km od Świdnicy. Nazwa winnicy podkreśla głębokie korzenie ziemi dolnośląskiej w produkcji wina, jak również to, że rodzina właścicieli zajmuje się hodowlą koni już od pięciu pokoleń, a po wojnie stadnina została odbudowana tylko dzięki zakupowi sześciu klaczy rasy śląskiej (łac. Silesian). Winnica położona jest na południowo-zachodnim stoku, gdzie dominuje terroir granitowe – mające swoje odzwierciedlenie w mineralności i chrupkości win z Winnicy Silesian. Chociaż jej debiut nastąpił zaledwie rok temu, ma na swym koncie szereg poważnych tytułów, nagród, medali i wyróżnień za swe wina

Lider przedsiębiorczości:

 • WISTAL  Czesław Wojtyla i Wspólnicy sp. jawna

To przedsiębiorstwo rodzinne działające na dolnośląskim rynku stalowym od 1991 roku. Asortymentem oferowanym przez firmę są wszelkiego rodzaju wyroby hutnicze. Obecnie firma zatrudnia 18 osób. Kadra pracuje w firmie od wielu lat, niektórzy od jej założenia, warto to wyraźnie zaakcentować. Jako przedsiębiorstwo – „WISTAL” jest jednym z kluczowych dostawców wyrobów hutniczych w regionie, cenionym za jakość dostaw, zarówno pod względem logistycznym, jak i towarowym. Atuty firmy „WISTAL” : własna baza magazynowa, profesjonalna załoga, duży rynek zbytu,  indywidualna wycena, organizacja transportu, najwyższa jakość.                                                                                                               

Lider mikroprzedsiębiorczości:

 • KORTAS Agnieszka Kortas

Autorska, niezależna marka odzieżowa, stworzona od podstaw w styczniu 2011 roku przez technologa odzieży Agę Kortas. Firma z wielką starannością dba, aby cały cykl produkcji – projektowanie, konstrukcja i szwalnia oraz dystrybucja stacjonarna i online, znajdowały się w Świdnicy. Zatrudnia lokalnych rzemieślników, posiada pełną kontrolę nad wysoką jakością produkcji i produktów,  ogranicza też koszty transportu, w trosce o ekologię i zrównoważony rozwój. Od lat wspiera znane świdnickie festiwale: Festiwal Bachowski oraz Festiwal filmowy SPEKTRUM, z chęcią angażuje się i tworzy inicjatywy społeczne, w 2017 roku została wyróżniona tytułem „Mecenasa kultury”. Działania firmy i unikatowy, minimalistyczny charakter marki zostały docenione przez odbiorców w Polsce i na świecie, również w postaci nominacji do Gryfów w kategorii „Dynamiczny rozwój firmy” w roku 2016.

Zdrowie i uroda

 • NAILS SPA Paweł Giera

Dłonie są wizytówką kobiety, dlatego należy o nie systematycznie dbać. W pielęgnacji i stylizacji paznokci świdniczanek pomaga pełen pasji i talentu Paweł Giera, który tworzy małe dzieła sztuki. Swoją przygodę ze stylizacją paznokci zaczął już w liceum. Zawsze interesował się sztuką – malował, tworzył różne formy przestrzenne. Te zdolności pozwoliły mu na pracę, która jest dziś jego pasją. Dwa i pół roku temu podjął decyzję o otwarciu własnego salon „Nails Spa Paweł Giera”.  Stworzył przyjazne miejsce w którym klientki czują się po prostu dobrze. Inspiracje czerpie ze wszystkiego, co go otacza – natchnieniem jest dla niego przyroda i ludzie. Od trzech lat współpracuje z piosenkarką Cleo. Przy niej, jak mówi – może pozwolić sobie na największe szaleństwo! Pracowali wspólnie między innymi nad stylizacjami przy teledyskach oraz przy sesji do najnowszej płyty Cleo.

Dobre smaki:

 • Skarpa Sp. z o.o.

Skarpa Sp. z o. o. prowadzi restaurację WołoWina.  Jak sama nazwa wskazuje można tu zjeść najlepszego steka wołowego oraz wypić lampkę wspaniałego wina. Właścicielki restauracji bazują wyłącznie na produktach najlepszej jakości i wszystko począwszy od pieczywa powstaje w ich kuchni. Nazwa restauracji nie oznacza jednak, że serwowane są tam wyłącznie dania z wołowiny. W karcie widnieją potrawy z różnych stron świata. Na stole mogą zagościć również owoce morza, ryby i pasty. Jest to firma z 20 letnią,  rodzinną tradycją.

Nagrodą specjalną „Wybitna osobowość” przyznaną przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowano:

 • Andrzeja Panasa

Drogę po schodach do sukcesu rozpoczynał od pożyczonego samochodu ojca i skonkretyzowanego celu. Swoją pracę określa jako spełnianie marzeń klientów. Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z biznesem rozpoczął się w 2003 roku, kiedy to wspólnie z bratem założyli firmę. Od samego początku wiedzieli, co będą robić. Podkreśla, że każdy produkt, sygnowany logiem jego firmy jest dopasowany do osobistych oczekiwań klienta. Indywidualizm zamiast masówki – ta taktyka okazała się jego schodami do sukcesu. Dzisiaj jego firma to cały nowy park maszynowy i samowystarczalność.

W 2013 roku firma zakwalifikowana została do podpisania bezpłatnego wprowadzenia w firmie systemu CSR. Oznacza to, że jako jedna z 18-tu firm z terenu Dolnego Śląska może wprowadzić nieodpłatnie program CSR (Corporate Social Responsibility) przy współpracy z Agencją Rozwoju Innowacji. Jego firma jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i Europie, to także laureat prestiżowego godła „Teraz Polska” w kategorii „usługa – rzemiosło artystyczne”.

Laureat podkreśla, że jego produkt nie znosi kompromisów na szali jakości, ale za to pozwala eksponować swoje walory we wnętrzach, niosąc za sobą markę i nazwisko. Od 2014r.  członek Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, obecnie Prezes Stowarzyszenia.

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej została:

 • Świdnicka Grupa Biegowa

W tym roku mija pięć lat od powstania ekipy znajomych, którzy zebrali się, żeby potrenować przed startem w pierwszej edycji imprezy RST Półmaratonu Świdnickiego.  Inicjatorami i założycielami Grupy są Sylwia i Jacek Gołębiewscy. 

Do stowarzyszenia należy ponad 60 osób. Nowych członków stale przybywa. Bieganie stało się bowiem modnym sposobem na aktywny i zdrowy tryb życia. Stowarzyszenie jest  organizatorem zawodów pod swoim szyldem, prowadzi bardzo aktywną działalność w mediach społecznościowych.

Każdy z biegaczy pracuje na własną markę, osiąga lepsze lub gorsze wyniki, ale startują też w klasyfikacji drużynowej. Jako grupa stali się rozpoznawalni. Często udaje się im zdobywać miejsca na podium. Warto podkreślić, że takie stowarzyszenie jak Świdnicka Grupa Biegowa, to amatorskie zrzeszenie sportowe.  Przymiotnik „amatorski” nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia pejoratywnego, a wręcz przeciwnie. Dzięki ciężkim treningom amatorzy stają się profesjonalistami.

Najlepsza firma transgraniczna:

 • firma JOPO Relax,  s. r. o. – – Rekreační areál Dolce

Wybitna osobowość pogranicza

 • Izabela Pacanova

Jest tłumaczką  języka czeskiego, regularnie angażującą się w projekty miasta Trutnova realizowane z polskimi partnerami. Dzięki jej zaangażowaniu oraz wysokiej jakości pracy, komunikacja między stronami – czeską i polską jest całkowicie płynna, zrozumiała i bezproblemowa. Zna doskonale realia funkcjonowania pogranicza polsko-czeskiego. Życzliwą i pomocną postawą wprowadza i podnosi wzajemną empatię dla obu narodów, doskonale je łącząc.

 • Frantiszek Molik

Dyrektor oddziału Krajskiej Hospodarskiej Komory Kralovohradeckiego Kraju w Nachodzie od 2003 roku. Jeden z najbardziej aktywnych działaczy na rzecz współpracy czesko-polskiej w dziedzinie biznesu i kultury. Od lat aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz  Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Niemal codziennie udziela polskim przedsiębiorcom informacji w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach. Na bieżąco współpracuje z organizacjami otoczenia biznesu, pozyskując partnerów handlowych w Polsce i w Czechach.  Był pomysłodawcą i brał udział  w wielu polsko – czeskich projektach transgranicznych, w których beneficjentem była również Gmina Miasto Świdnica.
W roku 2015 za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiej współpracy gospodarczej, kulturalnej i transgranicznej  odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy

foto: Daniel Gębala

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Pies uciekł z budy, dlatego… przywiązała go łańcuchem do haka holowniczego i ciągnęła po jezdni w kierunku „domu”. Ten niewyobrażalny akt okrucieństwa miał miejsce...

Aktualności

Wszyscy trzymaliśmy kciuki do samego końca… Niestety po długiej i ciężkiej chorobie zmarła dziś Asia Malinowska. Miała zaledwie 31 lat. Jeszcze w październiku w...

Aktualności

Podszedł i kopnął go w twarz. Przez bandycki atak, młodego chłopca czeka teraz zabieg chirurgii plastycznej. Do bulwersującej sytuacji doszło 27 kwietnia na placu...

Aktualności

Od tej filigranowej dziewczyny zależy komfort cieplny w kilku tysiącach świdnickich mieszkań. Ania Kulej w sierpniu została mistrzem w Dziale Źródeł Ciepła w świdnickim...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2020

Rozmiar czcionki

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close