certyfikaty uśmiechuprofilaktyka próchnicystomatologia

Wręczono “certyfikaty uśmiechu”

Ponad 150 wykonanych badań oraz ponad 1000 rozdanych szczoteczek i kubeczków – to pierwsze efekty prowadzonego przez miasto Świdnicę programu „W Świdnicy bez próchnicy”. Na zlecenie gminy projekt od września 2018 roku realizuje Centrum Stomatologii Estetycznej, Ortodoncji i Implantologii PROXIMA. Wszystko zaczęło się od akcji informacyjno – edukacyjnych, związanych z przeciwdziałaniem chorobie próchnicy u najmłodszych świdniczan. Uczestniczą w nich nie tylko dzieci, ale także rodzice i nauczyciele. Na ten cel miasto przeznaczy ponad 253 tys. zł, w ubiegłym roku wydatkowano już około 41 tys. zł.

Przypomnijmy, że świdnicki program obejmie od tego roku szkolnego dzieci z grup „zerówkowych” wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Łącznie w dwuletnim okresie realizacji będzie to około 1000 dzieci. Grupa ta została wybrana zgodnie z sugestiami lekarzy stomatologów, ze względu na kształtowanie nawyków oraz stan uzębienia.

Próchnica znów stałą się plagą społeczną. Brak systemowej opieki stomatologicznej, dedykowanej dzieciom, jest wielkim niedopatrzeniem systemu opieki zdrowotnej. Na razie jedynym rozwiązaniem jest przejęcie tego obowiązku przez samorządy – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Odbyło się już 8 spotkań edukacyjnych dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci we  wszystkich świdnickich publicznych i niepublicznych przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Przeprowadzono także 50 zajęć edukacyjnych dla dzieci grup „0” oraz klas I, podczas których najmłodsi uczyli się m.in.: jak prawidłowo szczotkować zęby i jak ważna dla zębów jest zdrowa dieta. Przekazano 1008 sztuk szczoteczek i kubeczków dla dzieci uczestniczących w zajęciach. Wśród uczniów klas I  przeprowadzono 159 badań diagnostycznych. Sprawdzono stan uzębienia dzieci i przekazano te informacje rodzicom, którzy otrzymali tzw. „Certyfikaty uśmiechu”.

W tym roku odbędzie się jeszcze lakowanie zębów trzonowych, bądź uzupełnienie go w zębach wcześniej już lakowanych.

Foto: Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy

Zobacz również