Connect with us

Wyszukaj na portalu

11°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Wojska radzieckie zdemoralizowały świadomość świdniczan? Tak w swoim oświadczeniu twierdzi poseł Zyska

Poseł Ireneusz Zyska z Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, że sformułowania „pożyteczni idioci” i „sprzymierzeńcy Putina” nie miały na celu obrazić mieszkańców naszego miasta. Dodał również, że Świdnica to miasto gdzie przez „przez dziesięciolecia stacjonowały jednostki wojska Związku Radzieckiego, wywierając demoralizujący wpływ na świadomość mieszkańców”, a jego obowiązkiem, jako posła na Sejm RP z ziemi wałbrzyskiej i świdnickiej, jest działanie na rzecz kształtowania tożsamości narodowej mieszkańców naszego regionu.

Pomnik przyczyną kłótni

Kto nie dostrzega tych zależności, kto nie chce uznać prawdy o przyczynach katastrofy smoleńskiej jest albo sprzymierzeńcem Putina albo tzw. pożytecznym idiotą. Po 10 kwietnia 2010 roku społeczeństwo Świdnicy spontanicznie wybrało plac u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej na miejsce upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Potwierdzeniem woli lokalnej społeczności było nadanie przez władze miasta uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy nazwy tego miejsca: skwer Lecha Kaczyńskiego. Podejmowane obecne działania, zmierzające do budowy w tym miejscu pomnika księcia Bolka II Świdnickiego wpisują się w prowadzone przez środowiska antypolskie akcje utrwalania kłamstwa smoleńskiego – powiedział podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej, poseł Ireneusz Zyska.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Na Twitterze do tych słów odniosła się Beata MoskalSłaniewska: – Tu przypominam panu posłowi członków Komitetu Honorowego budowy pomnika. Użyteczni idioci? Czy agenci Putina? – zapytała retorycznie prezydent Świdnicy.

Na zdjęciu od lewej: prezydent Świdnicy Beata MoskalSłaniewska, biskup świdnicki Marek Mendyk oraz Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

Proszę nie manipulować! Manipulacja to domena propagandy sowieckiej, a teraz rosyjskiej, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. Insynuowanie, że obraziłem JE Księdza Biskupa Świdnickiego jest po prostu podłe! Książę Bolko zasługuje na pomnik w Świdnicy, ale nie w tym miejscu – odparł w komentarzu wiceminister klimatu.

Wystąpienie posła Ireneusza Zyski z 22 kwietnia:

źródło: Teletop Sudety

Treść apelu posła Zyski:

Advertisement. Scroll to continue reading.

Po dyskusji jaka wywiązała się po jego wystąpieniu, poseł ze Świebodzic napisał oświadczenie. Ireneusz Zyska wskazał w nim, że stacjonujące przez dziesięciolecia jednostki wojsk Związku Radzieckiego, wywierały demoralizujący wpływ na świadomość mieszkańców.

Oświadczam, że jestem pełen szacunku dla świdniczan i wszystkich Polaków, bez względu na ich poglądy. Moim obowiązkiem, jako posła na Sejm RP z ziemi wałbrzyskiej i świdnickiej, jest działanie na rzecz kształtowania tożsamości narodowej mieszkańców naszego regionu, postaw patriotycznych oraz budowanie więzi społecznych w odwołaniu do najwyższych wartości, jakimi są w wymiarze ludzkim – prawda, godność, uczciwość i solidarność, a w wymiarze państwowym – niepodległość, bezpieczeństwo, demokracja i praworządność. Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zlokalizowany na Skwerze Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy będzie służył zachowaniu pamięci o wszystkich 96 ofiarach tego tragicznego wydarzenia i umocnieniu społeczności lokalnej wokół wartości patriotycznych, kształtując tożsamość obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Świdnicy, gdzie przez dziesięciolecia stacjonowały jednostki wojsk Związku Radzieckiego, wywierając demoralizujący wpływ na świadomość mieszkańców. Pomnik Księcia Bolka Świdnickiego powinien zostać wzniesiony w równie godnym miejscu, ale w innej historycznej lokalizacji w związanej ze śladami aktywności tej postaci. Twierdzenie grupy radnych Rady Miejskiej w Świdnicy, że nazwałem Polaków i świdniczan „sprzymierzeńcami Putina” albo tzw. „pożytecznymi idiotami” jest manipulacją i nadużyciem. Moje słowa miały charakter abstrakcyjny, nieskierowany do konkretnych osób. W żadnym razie nie można rozciągać słów mojej wypowiedzi na świdniczan, czy też wszystkich Polaków. Jest to całkowicie bezpodstawne i nieuprawnione. Wzywam grupę radnych do umiaru w polemice i przyjętej przez nich narracji, która w tym przypadku idzie w kierunku kreowania konfliktu oraz dezintegracji polskiego społeczeństwa i de facto służy interesom wrogich nam państw – napisał w nadesłanym oświadczeniu poseł Ireneusz Zyska.

Kto dał Panu prawo pouczać świdniczan? – pyta przewodniczący Dzięcielski

Po opublikowanym oświadczeniu dosadnie swoje zdanie wyraził przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski: – Pan poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska dalej zadziwia i obraża mieszkańców Świdnicy. Kto dał Panu prawo pouczać świdniczan? Dalej Pan obraża nas mieszkańców sugerując, że przez stacjonowanie wojsk radzieckich jej mieszkańcy zostali zdemoralizowani. Obraża pan pamięć wszystkich, którzy budowali to miasto. Tworzyli jego piękno i tożsamość. Obraża Pan Opozycję Demokratyczną, która w Świdnicy działała bardzo prężnie gdzie ludzie walczący o Polskę ponosili konsekwencje walki o wolność. Nie dostrzega Pan uwarunkowań historyczno-politycznych! Jaki wpływ mieli nowo przybywający mieszkańcy na zgodę, by stacjonowały tu wojska radzieckie? Dalej Pan brnie by dzielić społeczeństwo. Apeluje o odrobinę pokory, umiaru i przeproszenie mieszkańców Świdnicy za słowa które nigdy nie powinny paść z Pana ust – napisał w mediach społecznościowych Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.

To świdniczanie zdecydowali jaki pomnik ma stanąć na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego

Przypomnijmy, że w 2020 roku do Urzędu Miejskiego w Świdnicy wpłynęły trzy propozycje pomników, których inicjatorzy chcieliby umieścić na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, znajdującego się w historycznym centrum miasta u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. Wpłynęły następujące propozycje:

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego – złożona przez Społeczny Komitet Patriotyczny w Świdnicy;

Pomnik Księcia Bolka Świdnickiego – złożona przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej;

Pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – złożona przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 w Świdnicy.

Mieszkańcy Świdnicy w przeprowadzonych konsultacjach społecznych zdecydowali, że na skwerze powinien stanąć pomnik księcia Bolka II. Uchwałą nr XXIV/258/20 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 29 grudnia 2020 roku wyraziła zgodę na upamiętnienie Bolka II Małego Księcia Świdnicko-Jaworskiego poprzez wzniesienie pomnika na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy.

Wizualizacja pomnika Bolka II Małego, które powstały na podstawie projektu świdnickiego architekta, Aleksandra Mazija.

Wyniki konsultacji społecznych wyglądały następująco:  
*Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego – propozycja złożona przez Społeczny Komitet Patriotyczny w Świdnicy – 94 głosy
*Pomnik Księcia Bolka Świdnickiego – propozycja złożona przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej – 650 głosów
*Pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – propozycja złożona przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 w Świdnicy – 127 głosów.
*76 ankietowanych nie wskazało na żadną z powyższych propozycji.

1 Comment

1 Comment

  1. JurekeM

    27 kwietnia, 2022 at 4:16 pm

    Poseł Zyska (bez „pan” – „bo na Pana to trza mieć wygląd”) zachowuje się „normalnie” jak na Członka Pisu przystało – nie rozumiem tylko, dlaczego przystawia się do nas Świdniczan. Może Wałbrzyszan też swoją obecnością obraża? Okaże się.

Leave a Reply

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Delegatury w sprawach paszportowych obsługują klientów m. in. w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. Czy w niedalekiej przyszłości również w Świdnicy powstanie punkt w...

Aktualności

1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy. Z tej okazji kilkadziesiąt osób zebrało się dziś pod pomnikiem Zwycięstwa na...

Aktualności

Działający aktualnie w Wałbrzychu, Dolnośląski Urząd Pracy może zostać przeniesiony do naszego miasta. O toczących się rozmowach z władzami województwa poinformowała prezydent Świdnicy. Instytucja...

Aktualności

Nie milkną echa po wystąpieniu podczas sesji Rady Miejskiej, wiceministra Ireneusza Zyski. Część radnych wydała oświadczenie w którym stanowczo potępia słowa jakie wypowiedział dziś...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2020

Rozmiar czcionki