Świdnica uczci pamięć Ireny Sendlerowej. Na początek, decyzją radnych miejskich, jej imieniem nazwano rondo u zbiegu ulic Polna Droga, Wałbrzyska i Jana Kochanowskiego.
Uchwałę w sprawie nazwania ronda imieniem Sendlerowej jednogłośnie podjęli radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. – Według źródeł, Irena Sendlerowa uratowała z getta 2,5 tys. dzieci. Rok 2018 na wniosek rzecznika praw dziecka ogłoszono rokiem Ireny Sendlerowej. Jest ona również laureatką orderu uśmiechu – czytała w uzasadnieniu do uchwały Małgorzata Gryń-Chlebicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy.
Radni zdecydowali także, by uczcić Sendlerową także poprzez inne działania. – Zasadne jest, by idąc śladem sejmu, uhonorować Irenę Sendlerową w Świdnicy. Była to wybitna postać w historii Polski – tłumaczył, prezentując uchwałę w sprawie obchodów roku Ireny Sendlerowej w Świdnicy Krystian Werecki.
– Świdnica jako miasto przyjazne dzieciom powinna włączyć się w obchody upamiętniające tę wspaniałą postać. Była to krucha kobieta, która wykazałą się nadzwyczajną wrażliwością wobec dzieci. My chyba nie zdajemy sobie sprawy, co robiła przez te lata, wywożąc w różny sposób te 2,5 tysiąca dzieci. Chcemy by ten rok był rzeczywiście bardzo uroczysty – podsumowała obie uchwały prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
