O tym, czym jest higiena cyfrowa i dlaczego trzeba się jej uczyć przez całe życie? Jaki wpływ na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne ma to, co robimy w sieci porozmawiają uczestnicy IV Konferencji Świadomej Edukacji “Higiena cyfrowa dzieci i młodzieży”, która odbędzie się 7 września w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy. To inicjatywa Fundacji Z Innej Bajki, której celem jest podniesienie świadomości na temat bezpiecznego i zdrowego korzystania z technologii cyfrowych przez dzieci i młodzież.
Prelegenci, którzy wystąpią podczas wydarzenia to znane nazwiska ekspertów w zakresie higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci, dr Maciej Dębski, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, Zyta Czechowska, Łukasz Wojtasik i Edyta Daszkowska.
– Nałogowo korzystamy z telefonu, my jemy posiłki przed ekranem, małe dzieci jedzą przed ekranem, rozpraszamy swoją uwagę. Poruszamy się po cyfrowej przestrzeni na oślep, nie stosując żadnych zasad bezpieczeństwa. Chcemy poruszyć bardzo ważny temat higieny cyfrowej i bezpiecznego użytkowania urządzeń ekranowych – mówi Sylwia Łabuda z Fundacji Z Innej Bajki. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście opowiedzą, co ma wspólnego dobrostan i filozofia minimalizmu cyfrowego, o powodach, dla których ekrany są dla nas atrakcyjne, jaki jest proces „uzależnienia” oraz 5 obszarów higieny cyfrowej dla każdego, Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci i jak nie zgubić dziecka w sieci. – Zależy nam na edukacji społeczeństwa na temat cyfrowej higieny i profilaktyki e-uzależnień wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – dodaje.
Poprzez wydarzenie chcemy uczyć odpowiedzialnego korzystania z internetu, smartfona i innych narzędzi ekranowych, pamiętając, że kluczowe dla naszego dobrostanu są relacje międzyludzkie.
Wydarzenie skierowane jest do rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy chcą wspierać dzieci i młodzież w bezpiecznym i zdrowym korzystaniu z urządzeń ekranowych. Wspólnie zadbajmy o równowagę cyfrową.
Organizatorki konferencji podkreślają, że zależy im by obudzić w nauczycielach chęć do zmian, dodać im odwagi do działania i do szukania własnej drogi.
Szczegółową agendę wydarzenia można zapoznać się na stronie wydarzenia na Facebooku.