Konkurs, dedykowana wystawa oraz mural, który właśnie powstaje na ścianie budynku przy ul. Siostrzanej 2 – Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy w sposób szczególny upamiętni Urszulę Kozłowską, zmarłą przed czterema laty autorkę książek dla dzieci.
– Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy we współpracy z Miejskim Przedszkolem Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy od 18 lat organizuje konkurs czytelniczy „Dzień dobry Pani/Panie…”. Konkurs skierowany jest do dzieci z najstarszych grup ze świdnickich przedszkoli. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz bliższe poznanie utworów klasyki dziecięcej. Już w 2020 roku organizatorzy ogłosili konkurs pod nazwą „Dzień dobry Pani Urszulo”, chcąc upamiętnić świdnicką poetkę dziecięcą Urszulę Kozłowską – tłumaczy Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Świdnicy.
Urszula Kozłowska była autorką wielu książek i książeczek dla najmłodszych. Tworzyła bajki, baśnie, w formie przystępnej najmłodszym czytelnikom. Większość jej dzieł ukazało się staraniem Wydawnictwa Wilga. Pisarka zmarła po ciężkiej chorobie w marcu 2018 roku.
– Niestety ze względu na pandemię konkurs odbył się w innej, zmienionej formule niż we wcześniejszych edycjach. W 2022 roku wracamy do pani Urszuli Kozłowskiej, której pamięć chcielibyśmy uczcić w szczególny sposób. Oprócz konkursu, w którym w jury zasiądzie Agnieszka Frączek – wieloletnia przyjaciółka pani Uli, zorganizujemy wystawę poświęconą autorce złożoną z jej osobistych pamiątek i książek z autografami a zwieńczeniem całego wydarzenia będzie mural poświęcony pani Urszuli. Mural jak większość świdnickich murali zostanie namalowany przez Roberta Kuklę, a znajdzie się na ścianie wspólnoty przy ul. Siostrzanej 2 (w bliskim sąsiedztwie biblioteki). Mamy nadzieję, że w taki sposób upamiętnimy świdnicką autorkę książek, której niestety po długiej chorobie już nie ma wśród nas. Ponadto o Urszuli Kozłowskiej pisała Barbara Elmanowska w swojej książce „Świdnicki szlak kobiet” , dlatego też pojawienie się muralu upamiętniającego pisarkę będzie dodatkowym punktem na mapie szlaku świdnickich kobiet – dodaje Ewa Cuban.
Elżbieta Zapałowicz
30 marca, 2022 at 4:32 pm
Świetny pomysł! Warto wśród dzieci popularyzować dobrą literaturę. Poza tym, murale Pana Roberta Kukli są genialne! Najbardziej podoba mi się chyba… trębacz Stańko.. Pozdrowienia!