BerlinMorawapartnerstwoSpołeczna Szkoła Podstawowaświdnicawymiana młodzieży

Tworzą polsko-niemiecki projekt (foto)

Porządkowanie parku, tworzenie prac plastycznych, wspólne gry i zabawy – po raz czwarty uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy spotkali się z koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej w Berlinie. Powodem była praca nad wspólnym projektem.

W dniach 12-16 listopada 24 uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy wraz opiekunkami nauczycielkami języka angielskiego – Sylwią Lubieniecką i języka niemieckiego – Katarzyną Bajcar oraz 17 uczniów z Międzynarodowej Szkoły im. Nelsona Mandeli z Berlina pod opieką Florentiny Baumann i Bernarda Schulza spotkało się w Pałacu  Morawa, aby pracować nad wspólnym projektem pt. „Nasza natura” / „Unsere Natur” na polu sztuk plastycznych i teatru. Rozmowy odbywały się w języku angielskim. Pałac Morawa ze swoimi przestronnymi pomieszczeniami i  wyposażeniem, fascynującą historią i otaczającą przyrodą jest idealnym miejscem dla projektów międzykulturowych .

W tym roku uczniowie pracowali nad tematem “Nasza natura” rozumianej z  jednej strony jako kontrastujące ze sobą emocje (ludzka natura), a z drugiej strony zestawienie kontrastujących elementów sztuki, czyli przedmiotów wykonanych przez człowieka z materiałem naturalnym.

Podczas pierwszego wieczoru uczniowie w czasie różnorodnych zabaw i gier integracyjnych mieli okazję się poznać, aby potem podczas 5 dniowego pobytu w grupach polsko – niemieckich pracować  nad scenami teatralnymi  i pracami plastycznymi tworzonymi  ze znalezisk (surowce wtórne, elementy przyrody ożywionej). Podczas wizyty w szkole partnerskiej  w Świdnicy uczniowie zmierzyli się grą quizową testującą wiedzę o przyrodzie.

Jedną z form integracji młodzieży były wspólne prace społeczne na terenie Pałacu w Morawie. Uczniowie porządkowali park, wykonywali maski karnawałowe dla przedszkolaków, piekli ciasteczka, porządkowali zasoby biblioteki pałacowej, przygotowywali grę towarzyską oraz wspólne ognisko. Ciekawym punktem program było spotkanie z świadkiem historii panią Melittą Sallai – dawną właścicielką pałacu.

Projekt był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Foto: SSP  Świdnica

Zobacz również