Do soboty, 26 października Świdnica stanie się filmową stolicą Dolnego Śląska. Najnowsze produkcje, wydarzenia towarzyszące, spotkania z twórcami- to wszystko czeka na uczestników 10 już edycji festiwalu Spektrum, który zainaugurowano w teatrze we wtorek, 22 października. Filmem otwarcia był nagrodzony w Gdyni tytuł „Simona Kossak” z główną rolą Sandry Drzymalskiej. Tegorocznym hasłem jest „Don’t assume”, czyli „Nie zakładaj”.
Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie, od początku swojego istnienia, jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino. Film w Świdnicy jest pretekstem do wspólnego odczuwania, jest zapalnikiem, który powoduje, że widzowie, co roku, szczelnie zapełniają sale kinowe, stają się wspólnotą, płaczą i śmieją się razem, nie zgadzają się razem, dyskutują – są razem.
Nowością w tym roku są „Nowe narracje”, sekcja, która jest spełnieniem marzeń dyrektora artystycznego festiwalu, Pawła Kosunia. – Nie ukrywam, że bardzo długo o tym myślałem i w końcu udało nam się to w tym roku zrealizować. Sześć doświadczeń VR, które po prostu musicie zobaczyć. To doświadczenia, których nigdzie indziej nie zobaczycie, a które poszerzą Wasze horyzonty odbioru filmów. Doświadczenia nagradzane i pokazywane na najważniejszych festiwalach będą dostępne w Świdnicy. Ja mogę oglądać/doświadczać ich na okrągło. Są w nich wszystkie emocje, które składają się na dobry film: wzruszenie, strach, zaskoczenie, suspens. Jeśli miałbym wybrać część festiwalu, której nie można przegapić, to byłyby to właśnie Nowe Narracje. Strefa VR dostępna będzie od środy do niedzieli w Klubie Bolko oraz w dawnej kawiarni Teatralnej. W programie również spotkania z twórcami!
Festiwal Spektrum to przede wszystkim świetne kino. W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Armanda” norweskiego kandydata do Oscara, „Toxic”, który wyjechał z Locarno z główną nagrodą czy krótkometrażowy „Zgiełk”, który powalczy o nagrodę w konkursie „Okiem młodych”.
– Ten festiwal porusza i wzrusza. Gdy te ponad 10 lat temu usiedliśmy z Romanem Gutkiem to wiedziałam, że chce by w Świdnicy powstał festiwal, w którym widzowie znajdą produkcje z całego świata, często nagradzane, ale obok, których nie będą przechodzić obojętnie. Jestem szczęśliwa, że możemy spotkać się po raz dziesiąty na wydarzeniu niezwykłym, które pomału coraz mocniej utwierdza się w pozycji jednego z najbardziej ambitnych festiwali filmowych w Polsce. Pokazujemy tu kino nie tylko ambitne, twórcze czy inspirujące, nie tylko dla młodych, ale kino dla każdego – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Pełny program jest dostępny na stronie festiwalu www.spektrumfestiwal.pl/program.