Znaki drogowe, poręcze schodów, słupy latarni, pomniki czy też drzewa „ubrane” w ręczne robótki – na świecie coraz częściej można spotkać tak radosne dzieła. Świdnica postanowiła zainspirować się tą twórczością i z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości wyszydełkować biało–czerwone ubranko. Będzie ono składało się z kwadratów o wymiarach 10 cm x 10 cm. Zostanie w nie przyodziany jeden z elementów przestrzeni miejskiej.
W czwartek 22 lutego o godz. 17.00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 odbyło się pierwsze spotkanie szydełkowe, zorganizowane w ramach akcji „Świdnickie szydełkowanie – ubierzmy Nasze Miasto na Niepodległość”. Gościem specjalnym była prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska. Kolejne spotkania odbywać się będą w każdy ostatni czwartek miesiąca, czyli 29 marca, 26 kwietnia, 24 maja i 28 czerwca.
Szydełkowe grafitti to rodzaj street artu, gdzie zamiast farby i pędzla, używa się kolorowych włóczek i szydełka. W odróżnieniu od tradycyjnego graffiti nie jest ono destrukcyjne, a włóczkowe „ubranka” w każdej chwili można usunąć z miejskiej przestrzeni. Szydełkowego graffiti nie należy utożsamiać z wandalizmem czy reklamą. Głównym jego celem jest personalizacja wybranych elementów przestrzeni miejskiej. Utworzone „ubranka” ocieplają przestrzeń, a także budzą pozytywne emocje wśród mieszkańców miasta.