Festiwal Teatru OtwartegoŚwidnicki Ośrodek Kultury

Spektakl przez duże S! [foto]

„Wiśniowy sad” to jedno z najważniejszych dzieł Antoniego Czechowa spektakularnie przetłumaczone przez Lwowski Teatr Woskresinnia na język teatru ulicznego. Przeniesiony na scenę plenerową ze szczudłami, ruchomymi konstrukcjami, żywym ogniem i efektami specjalnymi spektakl w sobotni wieczór urzekł świdnicką publiczność. Dziś ostatni akt XXII edycji Festiwalu Teatru Otwartego. 

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna (absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS) postanowili stworzyć nową scenę. Teatr bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując dotąd nieznane publiczności dzieła światowej dramaturgii. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego.

🎥🎬 Festiwal Teatru Otwartego 🎭🤡

Gepostet von mojaswidnica.pl am Samstag, 6. Juli 2019

Co czeka nas w niedzielę?

Godz. 16.00—19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
Godz. 17.00 „Kamienny” Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Rynek (plac a)

Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop” założony został w 1999 r. przez Piotra Kulczyka. Obecnie jest prowadzony przez niego i Edytę Szotę-Kulczyk. To teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana wizja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happeningów. „Kamienny” to widowisko familijne, narracja o romantycznym bohaterze osadzona w pejzażu popularnych bieszczadzkich legend i zapomnianych już bajań. Widz wraz z aktorami wkracza do magicznej krainy gór Bieszczadów. Regionu, w którym niezwykłe legendy, tajemnicze wierzenia i fantastyczne opowieści przeplatają się z rzeczywistością utkaną wśród iście bajkowych krajobrazów. Główny bohater to młodzieniec, który zakochuje się bez reszty w pięknej Dobromile, a ona odwzajemnia mu się równie silnym uczuciem. Zakochani postanawiają postawić dom i założyć rodzinę. Jednak, jak to bywa w życiu, idylla nie trwa długo…

Godz. 18.00 „Swinging Charleston” Teatr Nikoli, Rynek (plac b)

Teatr Nikoli funkcjonuje w Polsce od 1992. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. W 2013 roku Teatr oraz jego założyciel Mikołaj Wiepriew zostali uhonorowani odznaką Honoris Gratia miasta Krakowa za całokształt działalności. Spektakl „Swinging Charleston” poprzez formę kabaretową w groteskowy sposób pokazuje czasy prohibicji, czasy pięknych kobiet i mężczyzn nie bojących się ryzyka, gdzie życie upływa przy dźwiękach charlestona, a w powietrzu unosi się zapach palonych cygar. Kabaretowe lata 20. to czasy, kiedy po ulicach jeździły stylowe samochody, w powietrzu słychać było świst wystrzelonych kul, a pełne pasji tango opróżniało nawet najlepiej strzeżone kieszenie. Lejący się alkohol rozkręcał sytuacje, a szalejące procenty rozbijały z trzaskiem pędzące samochody. Lekka forma przekazu bogata w elementy cyrkowe, akrobatyczne i taniec, daje w spektaklu pełny obraz tamtych czasów.

Godz.19.00 „Czerwony Kapturek — bajka samograjka”, Teatr Bajka, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Klasyczna historia „Czerwonego Kapturka” wg Jana Brzechwy opowiedziana zostanie poprzez lalki stolikowe.  Sceną jest stół, który najpierw jest domkiem dziewczynki, potem lasem, by w finale stać się babcinym łóżkiem. Wilk w kabaretowy, prześmiewczy sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę dzieci. Tradycyjnie już w Teatrze Bajka są też wesołe piosenki śpiewane z humorem i wraz z publicznością.

Godz. 20.00 „Ukryte” Teatr Hom, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

Teatr HoM to projekt integrujący artystów eksplorujących różne formy teatralne, performance, muzyczne i ich wypadkowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Teatr Mały w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki. „Ukryte” to miejsce do którego ucieka człowiek przed nudą i frustracją dnia codziennego. Chłopiec w nim zamknięty, ma tam swoją kolekcję lalek. Jednak gdy nie patrzy, emocje które przyniósł do ich ukrytego, nakręcanego świata, rodzą ich własne małe błahostki, miłostki… i tragedie. Ten pantomimiczny spektakl inspirowany jest twórczością Tima Burtona.

Godz. 21.30 „Przystanek Klaunada” Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr „Lvivki”  ze Lwowa, Rynek (plac a)

Teatr „Lvivki”  z Lwowa tworzą profesjonalni aktorzy, akrobaci, żonglerzy,  absolwenci  lwowskiego  studia cyrkowego. Teatr Uliczny „Highlights” z Kijowa założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. Zespół Anatolia Pietrowa rozpoczął też produkcję spektakli plenerowych, które łączą ekspresję aktorską z tańcem i elementami o charakterze wizualnym. Spektakl „Przystanek Klaunada” inspirowany sztuką teatru i cyrku  przygotowany został  w ramach polsko–ukraińskiego projektu kulturalnego realizowanego przez krakowski  VISART. Estetyka  przedstawienia sięga do  praźródeł klaunady, mającej swój początek w  starożytnym  Egipcie, ale także zawiera  elementy  nowego cyrku posługującego się tańcem , muzyką, teatrem, pantomimą, a nawet sportem.  W spektaklu  pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz  tańców  na  szczudłach artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością.

foto: Daniel Gębala

Zobacz również