Sześcioro eurodeputowanych reprezentować będzie Dolny Śląsk i Opolszczyznę w Europarlamencie kadencji 2024-2029. Rekordzistą naszego okręgu okazał się Bogdan Zdrojewski z Koalicji Obywatelskiej, który zdobył 310544 głosy i poparcie na poziomie 27,11% głosów. Uzyskał drugi wynik w kraju, z wynikiem gorszym o około 24 tys. głosów niż pierwszy w rankingu Borys Budka.
Drugim europosłem z KO z naszego regionu został Andrzej Buła, dotychczasowy Marszałek Województwa Opolskiego (65967 głosów). Prawo i Sprawiedliwość zdobyło także dwa mandaty, które obejmą Michał Dworczyk (123908 głosów) oraz Anna Zalewska (108305 głosów). Mandat dla komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość zdobył Stanisław Tyszka (78954 głosy). Szósty mandat przypadł Lewicy i obejmie go Krzysztof Śmiszek, który w ostatnich miesiącach pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości (70363 głosy).
Wybór do Europarlamentu spowoduje zmiany w składzie Sejmu RP i sejmikach wojewódzkich, w tym w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Na Dolnym Śląsku zwolniony przez Bogdana Zdrojewskiego mandat w Sejmie ma szansę objąć Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej. Michał Dworczyk, odchodząc do Europarlamentu, umożliwi objęcie mandatu Grzegorzowi Macko. Zaś miejsce, zwolnione przez Krzysztofa Śmiszka, obejmie Marta Stożek z Partii Razem. Zmiany zajdą też prawdopodobnie w okręgu nr 26 na Pomorzu. Stanisław Tyszka, wykładowca z Warszawy, który był liderem Konfederacji w wyborach parlamentarnych, odchodząc do Europarlamentu uwolni mandat, który objąć może Krzysztof Szymański z Suchego Dworu, członek Ruchu Narodowego.
Tym samym zmiany dotyczyć będą sejmików. Na Dolnym Śląsku lewicowy mandat radnej obejmie, po odejściu Marty Stożek, Katarzyna Lubiniecka-Różyło, zaś mandat PiS, do tej pory sprawowany przez Grzegorza Macko przypadnie Przemysławowi Czarneckiemu z okręgu nr 2. Rekordzista Opolszczyzny, Andrzej Buła, przekaże swój mandat radnego sejmiku prawdopodobnie Katarzynie Zalewskiej.
Z wybranych eurodeputowanych dwoje reprezentantów zasiadało już w Europarlamencie. Anna Zalewska z PiS była europosłanką w kadencji 2019-2024, zaś Bogdan Zdrojewski zasiadał we władzach europejskich w kadencji 2014-2019. Pozostali swój mandat europejski obejmą po raz pierwszy.
Z Europarlamentem pożegnali się natomiast Janina Ochojska-Okońska (nie startowała w wyborach) oraz Jarosław Duda z KO i Beata Kempa z PiS. Po trzech kadencjach w Brukseli mandatu nie zdobyła także Róża Thun, mieszkanka Krakowa, która była liderką listy Trzeciej Drogi w naszym okręgu.
Przypomnijmy, że Polskę reprezentować będzie 21 europosłów z Koalicji Obywatelskiej, 20 z Prawa i Sprawiedliwości, 6 z komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość, 3 z Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe i 3 z Lewicy. Łącznie na 720 eurodeputowanych będzie 53 reprezentantów naszego kraju.
Frekwencja wyborcza w kraju wyniosła 40,65%. Na Dolnym Śląsku z prawa do głosowania skorzystało 39,23% mieszkańców. Frekwencja w Świdnicy była nieco wyższa niż ogólnopolska i wyniosła 42,6%. Swoje głosy oddało 17465 osób z 40997 uprawnionych.
Rekordzistą Świdnicy okazał się Bogdan Zdrojewski, który zdobył 5626 głosów. Drugi był Michał Dworczyk z 2474 głosami, a trzecia Anna Zalewska – 1689 głosów. Poza podium uplasował się Krzysztof Śmiszek – 1437 głosów. Jednak w samej Świdnicy Śmiszek uzyskał 8,27% poparcia, natomiast Lewica niemal dwukrotnie „przebiła” wynik ogólnopolski, zdobywając 12.02% poparcia. Stanisław Tyszka uzyskał w Świdnicy 935 głosów, a Andrzej Buła – 93.