Zdolny rodzic to zdolny uczeń, dlatego Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy postawiła na aktywność rodziców. W ramach projektu LOWE 180 osób wzięło udział w 300 godzinach zajęć – warsztatach tanecznych, lekcjach językowych, wyjazdach. Wszystko po to, by stworzyć grupę zaprzyjaźnionych, zdolnych i aktywnych rodziców, nauczycieli i uczniów. Dzisiaj w Teatrze Miejskim, okraszone dobrą zabawą i humorem, odbyło się podsumowanie projektu.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków jako jedyna placówka w Świdnicy i zarazem jedna z 20 w Polsce, od października zeszłego roku, realizuje projekt „Akademia Wiedzy Koniecznej – nowe oblicze szkoły jako Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Osoby, które przystąpiły do projektu, miały szansę skorzystać z szerokiej oferty bezpłatnych zajęć, które umożliwiają podniesienie własnych kompetencji zawodowych. – Szkoła, jako ośrodek LOWE, oferowała zajęcia rozwijające kompetencje w zakresie: autoprezentacji, komunikacji i porozumiewania się w języku angielskim czy języku niemieckim oraz zajęcia w ramach programu „Własna Marka” – taneczne, fitness czy rękodzielnicze. Nabycie umiejętności porozumiewania się w języku obcym, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym jest nadrzędnym celem kursu języka niemieckiego czy angielskiego. Znajomość języka obcego stanowi ważny element w procesie uczenia się przez całe życie, obok poznania podstaw języka (gramatyka, słownictwo, pismo i mowa), istotne jest przełamanie barier psychicznych (lęku, wstydu) w posługiwaniu się językiem obcym, jak również wskazanie uczestnikom kursu interaktywnych narzędzi informacyjno-komunikacyjnych i metodyki w procesie samodzielnego kształtowania procesu uczenia się języka obcego – tłumaczy koordynator projektu Monika Urbanowicz.
Projekt to nie jednak nie tylko tylko nauka. Koordynatorzy postawili także na rozrywkę i działania sprzyjające pogłębianiu integracji społecznej oraz międzypokoleniowej. – O projekcie można by mówić godzinami. W skrócie to 200 tysięcy dofinansowania, z czego 50 przeznaczyliśmy do doposażenie szkoły i utworzenie m.in. sali luster, na której odbywają się warsztaty taneczne, a 150 na organizację wszystkich warsztatów i zajęć. To także 180 osób zaangażowanych w projekt – nauczycieli, rodziców, uczniów i przyjaciół szkoły. Te więzi, które zbudowaliśmy, są bezcenne i wierzę, że wiele z tych działań będzie kontynuowane – mówiła podczas gali podsumowującej dyrektor szkoły Alicja Matysik.
Jednym z działań integrujących była olimpiada rodzinna, w której wzięły udział 4 drużyny, złożone z dzieci i ich rodziców. Jedną z nich mieliśmy przyjemność gościć w redakcji „Moja Świdnica”.
![](https://mojaswidnica.pl/wp-content/uploads/2023/05/LOGO-moja-swidnica-internet-KOLOR-1.png)