Jan Spiewakklimat

Świdnica walczy o klimat

Miasta stoją dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami, m.in. w zakresie polityki klimatycznej. O tym, jakie działania powinny podjąć samorządy, przekonywali podczas swojej dzisiejszej wizyty w Świdnicy Jan Śpiewak i Mateusz Hebda ze stowarzyszenia „Energia Miast”.

Aktywiści odwiedzają polskie samorządy, przekonują do podejmowania zdecydowanych działań w obronie klimatu i prezentują raport „Zielony Renesans”. Dziś odwiedzili Świdnicę, gdzie spotkali się z zastępcą prezydent Świdnicy Szymonem Chojnowskim. – Samorządy już dzisiaj są ofiarami ocieplenia klimatu, suszy i zanieczyszczenia powietrza. Polska stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Tymczasem państwo abdykowało z roli lidera transformacji energetycznej. Potrzebujemy szerokiego programu działań na rzecz powstrzymania zmian klimatu i ochrony środowiska. To właśnie oddolne działanie może pomóc przynieść zmianę. Ogromną pustkę po państwie w dużym stopniu mogą przejąć samorządy – mówił Jan Śpiewak.

W Samorządowym Podręczniku Transformacji Energetycznej „Zielony Renesans” wymieniono i omówiono konkretne przypadki polskich i europejskich samorządów, które mogą posłużyć za wzór myślenia o wspólnocie i lokalnej gospodarce. Wśród pozytywnych przykładów znajdziemy klaster energii w Zgorzelcu i elektryczną flotę autobusów napędzaną lokalnie wyprodukowaną energią w Ostrowie Wielkopolskim. Osobnym imponującym przykładem jest Gospodarka obiegu Zamkniętego w stolicy Słowenii Ljubljanie. – Ljubljana stworzyła holding usług komunalnych, a wysypisko zmienili w pole golfowe. Z surowców tworzą energię. Tymczasem w Polsce śmieci trafiają do lasu. Nie funkcjonuje też rynek surowców wtórnych – przekonywał Jan Śpiewak.

Raport „Zielony Renesans” jest dostępny do pobrania na stronie  https://www.energiamiast.com/podrecznik

Zobacz również