Msza święta w świdnickiej katedrze, rekonstrukcja historyczna i okolicznościowe wystąpienia w Rynku oraz XVI Bieg Niepodległości. 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości Świdnica przybrała biało-czerwone barwy.
Poranną mszą świętą pod przewodnictwem biskupa świdnickiego – Marka Mendyka zainaugurowano świdnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Następnie, uroczystości przeniosły się na Rynek. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej. – Był taki czas, że na mapie Europy nie było Polski. Jednak udało nam się zachować to co najważniejsze, nasze tradycje, przywiązanie do polskości, miłość do języka. Nie było to proste, bo książki czytano w ukryciu, a w którymś momencie nauka języka polskiego była zakazana. Nasi artyści często wybierali emigrację, bo w Polsce nie mieli warunków do tworzenia swych dzieł. Stamtąd, prosto z Paryża, dojeżdżały do nas tomiki, które pozwalały nam mieć nadzieję. Ta ziściła się 11 listopada 1918 roku. Polaków ogarnęła euforia, ale nasi rodacy stanęli przed wielkimi wyzwaniami. (…) Marszałek Piłsudski tuż przed śmiercią nie krył swojego rozczarowania i goryczy tym, że nie wszyscy do niepodległości dorastają. Zamiast budować drogi, szkoły, i gospodarkę, woleli się kłócić, wykopywać rowy, woleli stawać po różnych stronach barykad, które sami zbudowali. Czy z tamtej lekcji potrafimy coś wyciągnąć? Czy dzisiaj 106 lat po odzyskaniu niepodległości potrafimy bardziej skupić się na budowaniu dróg, szkół, jedności, zasypywaniu rowów niż tworzeniu sztucznych barykad, które znów mają nas podzielić?
Licznie przybyli goście mogli również obejrzeć rekonstrukcję historyczną „Pamięć i nadzieja Józef Piłsudski – drogi do wolności” przygotowaną przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Natomiast delegacje złożyły wieńce pod tablicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
***
11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ potwierdzono później jako traktat wersalski. Stworzyło to możliwości odrodzenia państwa polskiego – po 123 latach zaborów. Upamiętnienie tego dnia stało się dniem świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę. W 1937 r. uroczystościom nadano rangę święta państwowego, a do tego czasu było to święto o charakterze typowo wojskowym. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swą rangę w 1989 r. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.