W niedzielę 21 sierpnia grupa ratownicza GFFFV Poland powróciła do kraju po zakończonej akcji gaszenia pożarów lasów we Francji. W działaniach brało udział także trzech strażaków z powiatu świdnickiego.
W Zgorzelcu przywitali ich podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Bartosz Grodecki, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym, dolnośląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Tomczyk.
Wiceminister Bartosz Grodecki przyjął meldunek od dowódcy grupy ratowniczej bryg. Grzegorza Borowca, po czym skierował do strażaków słowa:
„To dla mnie wielki zaszczyt, że w imieniu ministra Mariusza Kamińskiego oraz kierownictwa MSWiA mogę podziękować i pogratulować kolejnej zakończonej sukcesem misji we Francji. Pokazujecie, jak istotna jest dobrze zorganizowana i profesjonalnie zarządzana służba ratowniczo-pożarnicza i jak powinna ta służba wyglądać. Poprzez te misje, które wykonujecie za granicą, definiujecie i wyznaczacie nowe trendy. Jesteście ambasadorami Polski. Serdecznie Wam za to dziękuję”.
W Zgorzelcu nastąpiło rozformowanie grupy i strażacy wyruszyli do swoich jednostek i domów.
W akcji ratowniczej na terytorium Francji wzięło udział 146 strażaków i 49 pojazdów. W skład grupy ratowniczej weszli strażacy z: Komendy Głównej PSP (dowództwo modułu), województwa dolnośląskiego (moduł GFFFV Wrocław ), województwa zachodniopomorskiego (GFFFV) oraz strażacy z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego oraz śląskiego – realizujący zadania komponentu dowódczego.
Głównym zadaniem modułu GFFFV Poland było wsparcie działań gaśniczych w okolicach miejscowości Hostens (ok. 30 km na południe od Bordeaux.
Dziennie w działania zaangażowane było ciągle ok. 30 pojazdów i 120 ratowników. Pozostała część grupy zajmowała się zabezpieczeniem logistycznym oraz koordynacją działań w sztabie modułu.
Zadania modułu GFFFV Poland opierały się głównie na dogaszaniu aktywnych pożarów podpowierzchniowych (torfowiska), budowania wydajnych systemów zaopatrzenia wodnego zarówno na potrzeby własne jak i innych modułów/sił lokalnych, prowadzenie wycinki nadpalonych/spalonych drzew oraz interwencyjnym działaniu w przypadku pojawienia się pożarów na powierzchni. Ze względu na trudnodostępny teren znaczna część zadań realizowana była bez bezpośredniego użycia pojazdów. Ratownicy docierali pieszo do trudnodostępnych miejsc i realizowali zadania przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego.
Zarówno podczas dojazdu do Hostens jak i podczas działań moduł GFFFV Poland odnotowywał liczne wyrazy uznania i sympatii ze strony społeczeństwa. Na strefach roboczych pojawiali się mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy chcieli podziękować strażakom za wykonywaną przez nich pracę. Moduł odwiedzali również liczni przedstawiciele polonii, żyjący w okolicach Bordeaux.


