Jest bezpieczny, nowoczesny i przystosowany do wymogów Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF. Za nami uroczyste otwarcie stadionu miejskiego im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Śląskiej. Dzisiejszą imprezę uświetniła wizyta znakomitych lekkoatletów, sztafeta pokoleń oraz zawody ligi lekkoatletycznej, a to jeszcze nie koniec dzisiejszych atrakcji!
W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi prezydent Świdnicy: Beata Moskal–Słaniewska, wiceprezydenci Szymon Chojnowski i Marek Suwalski, władze powiatu Piotr Fedorowicz oraz Zygmunt Worsa, parlamentarzyści Agnieszka Kołacz–Leszczyńska, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, wicemarszałek województwa Iwona Krawczyk, goście z ościennych samorządów oraz dzieci i młodzież ze świdnickich placówek oświatowych. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć gwiazd z aren lekkoatletycznych. Stadion w Świdnicy odwiedził dziś między innymi Tomasz Majewski – dwukrotny Mistrz Olimpijski w pchnięciu kulą i czterokrotny uczestnik Igrzysk, czy 108-letni Stanisław Kowalski, świdnicki biegacz wielokrotny rekordzista wśród seniorów.
Strategiczna inwestycja obejmowała przebudowę płyty głównej boiska o nawierzchni trawiastej układanej z rolki wraz z instalacją nawadniającą, budowę bieżni lekkoatletycznej o nawierzchni syntetycznej, budowę urządzeń lekkoatletycznych oraz przybudowę trybun wraz z zadaszeniem i budynkiem spikera. Ponadto wykonano przebudowę części istniejącego ogrodzenia, sieci wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej. Całość inwestycji kosztowała 7 milionów 300 tysięcy złotych. Półtora miliona miasto Świdnica pozyskało z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nasze miasto znalazła się w gronie ośmiu miast i gmin, którym przyznano najwyższe dofinansowanie w wysokości 1,5 miliona złotych.
Inwestycja na lata
Stadion jest dostosowany do wymogów licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej w zakresie infrastruktury piłkarskiej dla obiektów minimum III ligi. Obiekt, spełnii również wymogi kategorii V B według wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF – Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. Co to oznacza? Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji można już przeprowadzać Mistrzostwa Polski o ograniczonym programie oraz zawody rangi wojewódzkie, okręgowe i lokalne. Na arenie stadionu znajdziemy zestaw urządzeń lekkoatletycznych: skocznia do skoku wzwyż, w dal, trójskoku, dwuścieżkowa skocznia do skoku o tyczce, rów z wodą do biegu z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem oraz dwie rzutnie do rzutu oszczepem. Czterotorowa okólna bieżnia 400 metrowa (na dystansie 100 metrów – sześć torów) została oświetlona. Trybuny na 999 miejsc są częściowo zadaszone (ok. 500 miejsc), a cały obiekt został odpowiednio nagłośniony i objęty monitoringiem.
Ostatnim punktem dzisiejszych obchodów będzie otwarty trening biegowy, który rozpocznie się o godz. 18.00.
foto: Daniel Gębala