W ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga funkcjonariusze Służby Więziennej aby wesprzeć maturzystów piszących w okresie epidemii najważniejszy egzamin w życiu, przekazali środki ochrony osobistej do Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
Z wnioskiem o przekazanie maseczek ochronnych na początku czerwca wystąpił Krzysztof Anklewicz, dyrektor wspomnianej placówki. Natomiast już 5 czerwca środki ochronne trafiły do szkoły. Jak stwierdził dyrektor świdnickiego aresztu ppłk Bartłomiej Lenartowicz: mamy nadzieję, że przekazane środki ochronne, chociaż w części przyczynią się do ochrony zdrowia maturzystów, którzy 8 czerwca 2020 r. przystąpią do egzaminu, który w dużej mierze zadecyduje o ich dalszym życiu.
#ResortSprawiedliwościPomaga
Przekazanie środków ochrony osobistej dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy to kolejny etap działań prowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w ramach wspólnej akcji z Ministerstwem Sprawiedliwości pt. #ResortSprawiedliwościPomaga. W okresie epidemii właśnie ochrona zdrowia pozostaje nadrzędnym celem działań funkcjonariuszy, podczas podejmowanych każdego dnia wysiłków związanych z wytwarzaniem środków ochrony osobistej.
„Szyję i pomagam”
W świdnickim areszcie maseczki i fartuchy ochronne powstają każdego dnia, od początku kwietnia 2020 r., w ramach zatrudnienia nieodpłatnego skazanych oraz podejmowanych oddziaływań resocjalizacyjnych. Wspomniane środki ochronne są wynikiem zajęć praktycznych autorskiego programu resocjalizacyjnego prowadzonego przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy pt. „Szyję i pomagam”.
Resocjalizacyjny wymiar szycia
Celem głównym programu, którego wynikiem wymiernym są powstające środki ochronne, jest modyfikacja zachowań, zmiana społecznej przynależności, a także wrastanie w kulturę zaspokajania potrzeb, w tym kształtowanie prawidłowych postaw społecznych oraz poznawczych osób pozbawionych wolności. Poprzez zaangażowanie osadzonych właśnie w szycie maseczek, tak niezbędnych w trakcie panującej w kraju epidemii, funkcjonariusze świdnickiego aresztu chcą kształtować wśród osadzonych zupełnie nowe role społeczne – osób odpowiedzialnych za zdrowie innych ludzi. Z kolei przyjęcie przez skazanych roli społecznie akceptowanej skutkuje podejmowaniem działań pomocowych, prospołecznych i rozpoczyna proces zmiany tożsamości społecznej osadzonego, co daje szanse na praworządne funkcjonowanie po zakończeniu odbywania kary.
Służba Więzienna pomaga nadal
Przekazanie środków ochronnych dla uczniów to kolejny etap prowadzonych działań w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga. Wcześniej maseczki i fartychy ochronne ze świdnickiego aresztu trafiły do: Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, Straży Miejskiej w Świdnicy i Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
To nie koniec pozytywnych inicjatyw. Już niebawem przekazane zostaną kolejne koleje artykuły dla potrzebujących wsparcia instytucji.
źródło: Areszt Śledczy w Świdnicy