Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie wiedzą, czym jest nuda i bezczynność. Także w dobie pandemii. Uruchomili tzw. koleżeńskie telefony wsparcia dla seniorów z całego powiatu. Co więcej, nie zamierzają czekać, aż ktoś sam zadzwoni, tylko to oni dzwonią. – Ludziom brakuje dobrego słowa, uśmiechu, poczucia, że nie są sami. Wielu pyta, czy jeszcze do nich zadzwonię – mówi Anna Kundzicz ze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Projekt „koleżeński telefon” realizowany jest we wsparciu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, który sfinansował zakup trzech telefonów. Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił do współpracy Świdnicką Radę Seniorów i Alicję Synowską, członka zarządu powiatu świdnickiego. Z wszystkich trzech wyznaczone osoby dzwonią do seniorów z całego powiatu.
Warto zapamiętać te numery:
666 217 169 – Irena Krzysztofik dla seniorów ŚUTW
666 217 176 – Lucyna Malinowska dla seniorów z miasta
666 217 024 – Alicja Synowska dla seniorów z gminy i powiatu
– Wiele osób nie radzi sobie z tą sytuacją, z odosobnieniem, izolacją. Dlatego chcemy przekazać starszym osobom ważny komunikat – drodzy, pamiętamy o was i jesteście dla nas bardzo ważni. Poza tym cały czas zachęcamy wszystkich, aby utrzymywali relacje. Dzwońcie do siebie, bądźcie razem, bo tak damy radę. Chcemy, by ten telefon był przekazywany dalej, w myśl naszego hasła: łatwiej czynić dobro, gdy pomaga wielu. Czyli my dzwonimy do was, ale i wy dzwońcie do siebie wzajemnie – zachęca Krystyna Lasek, wiceprezes Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Oprócz uruchomienia telefonów, ruszają także inne formy wsparcia dla seniorów. Wszystkie formy pomocy koordynuje Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.