To jeden z surowszych wyroków jaki zapadł w Polsce, a który dotyczył ochrony praw zwierząt, a konkretnie ptaków. 42-latek ze Świebodzic wyrzucił z balkonu gniazdo jaskółek. Prokurator i sąd nie mieli wątpliwości co do jego winy.
W sierpniu 2023 roku 42-letni mieszkaniec Świebodzic wyrzucił na chodnik gniazdo z pisklętami jaskółek. Ptakom pomocy udzieliła jego sąsiadka a zdarzenie zgłosiła na policję. – Za zniszczenie gniazda policja skierowała wniosek o ukaranie mężczyzny do sądu, a ten nałożył na niego 1 tys. zł grzywny. Sprawą zajął się też prokurator, który działając nietypowo wszczął postępowanie w sprawie znęcania nad zwierzętami – donosi wałbrzyska Gazeta Wyborcza. Na podstawie opinii wydanej m.in. przez lekarza weterynarii prokurator postawił mężczyźnie zarzut usiłowania zabójstwa piskląt. W czerwcu oskarżony usłyszał wyrok gdzie został uznany za winnego. Sąd wymierzył mu karę 5 tys. zł grzywny i 3 tysiące złotych nawiązki na fundację, która pomaga zwierzętom. Michał T. od wyroku się odwołał. W listopadzie odbyło się posiedzenie w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Tu wymiar sprawiedliwości również podzielił zdanie sądu pierwszej instancji i rozstrzygnięcie podtrzymał argumentując, że oskarżony powinien usłyszeć wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności jednak zważywszy na jego sytuację rodzinną wymierzona kara finansowa będzie dotkliwa i społecznie uzasadniona.
Jaskółki, dzięki szybkiej reakcji kobiety i fundacji zajmującej się ratowaniem m.in. ptactwa, przeżyły.
***
Za gm. Żórawina.
W Polsce istnieje bezwzględny zakaz niszczenia gniazd jaskółek.
Jaskółki, jerzyki, wróble, mazurki, kawki, gołębie miejskie, sikorki itd. są to gatunki objęte ochroną na terenie Polski, chronione zarówno prawem europejskim jak i krajowym. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych. Nie wolno niszczyć ptasich gniazd zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, na balkonach, pod dachami, na klatkach schodowych oraz w parkach, ogrodach i sadach.
Zakaz obowiązuje w okresie od 1 marca do 15 października.
Za niszczenie gniazd ptaków grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności do lat 2. Niszczenie ptasich gniazd w okresie lęgowym jest przestępstwem, a obywatelskim obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu policji. Sprawami ochrony ptaków i ich gniazd zajmuje się również Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu.