fontannyrynekświdnica

Rzeźby na świdnickich fontannach odzyskały blask! [foto]

Zabytkowe rzeźby na świdnickich fontannach odzyskały dawny blask. Barokowe 300 letnie wizerunki Neptuna oraz Atlasa pod okiem konserwatora zabytków, pieczołowicie oczyszczono. Przy odrestaurowanych czterech fontannach została zamontowana zupełnie nowa instalacja wodna, urządzenia profesjonalnie oczyszczono z wszelkich glonów oraz biologicznych pozostałości, udrożniono również tryskacze.

Wszystko to w ramach projektu Programu Interreg V–A Republika Czeska–Polska pod nazwą “Szlak Kamienia” wspólnie z partnerami z Czech i Polski. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 2 mln euro.

Fontanna z rzeźbą Atlasa (syna Zeusa, jednego z mitycznych Tytanów), której autorem jest Jerzy Leonhard Weber znajduje się w narożniku przy ulicy Kotlarskiej. Została wyrzeźbiona w roku 1716. Jej fundatorem był cech karczmarzy. W roku 1932 rzeźbę poddano restauracji. Fontanna z rzeźbą Neptuna, która także jest dziełem wspomnianego wyżej rzeźbiarza Webera, mieści się przy wylocie ulicy Grodzkiej. Została wykonana w roku 1732 (bądź też w 1731) z piaskowca.

foto: Wiktor Bąkiewicz/UM Świdnica

Zobacz również