222. urodziny Christiana Schlaga były świetną okazją do zaprezentowania mieszkańcom Świdnicy przetłumaczonych pamiętników konstruktora organów, których dokonał w ramach stypendium kultury przyznanego przez prezydent Świdnicy, dr Maciej Bator. W czwartek, 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaprezentowano efekty tych prac.
Dr Maciej Bator to organista i kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy, który otrzymał na rok 2025 stypendium prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej na tłumaczenie kolejnych tomów pamiętników rodziny Schlagów. Rękopisy podarował mu Jürgen Schlag, potomek świdnickiej rodziny organmistrzów. Zawiera on opis wydarzeń dotyczących firmy oraz wspomnianej rodziny, a także sytuacji międzynarodowej w latach 1902–1917. Pierwsze tomy pamiętnika zostały przetłumaczone przez Macieja Batora w roku 2023 i częściowo pokazane były w bibliotece rok temu. W 2025 roku prace ruszyły dalej, i 27 lutego zaprezentowane zostały ich pierwsze efekty. – Maciej podjął się niełatwego zadania. Po prezentacji pierwszej części dopiero zrozumiałam jak trudne i żmudne to były prace. Rozszyfrowanie pisma, które dla nas jest zupełnie nieczytelne i próba sklejenia z tych fragmentów spójnej historii tak żeby pokazać nam życie rodziny Schlagów i różnych pokoleń, to niezwykle wymagające wyzwanie – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
W ramach realizacji stypendium Maciej Bator przygotował do tłumaczenia wspomnienia rodzinne (rękopis), przetłumaczył je na język polski, zredagował, a także napisał artykuły, odnosząc się do treści znalezionych w pamiętniku. Podczas spotkania przybliżył uczestnikom historię rodziny Schlagów, ukazał także ich drogę w tworzeniu firmy Schlag & Söhne Schweidnitz, która powstała w wyniku bankructwa Gottfrieda Kiesewattera z Jawora. Maciej Bator opowiadał o tym również jak wyglądał sam proces tłumaczeń podkreślając, że nie byłoby to możliwe gdyby nie zaufanie krewnego Christiana Schlaga, czyli wspomnianego wyżej Jurgena. Podczas spotkania nie zabrakło muzyki organowej wykonanej przez artystę na pozytywie stołowym, czyli małych organach piszczałkowych.
Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Fundacja Dobrej Muzyki. Mecenasi: Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, Cukiernia Chojeccy, O Ja Piekę!



















