Jak co roku Świdnica brała udział w obchodach Światowego Dnia Walki z AIDS, który wypada dokładnie 1 grudnia. Codziennie w Polsce wirusem HIV zarażają się 3 osoby. O tym , jak uniknąć zarażenia i jak bronić się przed chorobą, świdnicka młodzież mogła dowiedzieć się podczas koncertu, który odbył się w teatrze.
Po krótkiej prezentacji multimedialnej muzycy: Adam Sypuła (wokal), Tomasz Wendt (saksofon), Marek Popów (gitara), Tomasz Jędrzejewski (syntezator), Krzysztof Witkowski (gitara basowa), Mateusz Maniak (perkusja) zaprezentowali utwory wokalistów, którzy przegrali walkę z AIDS lub uzależnieniem od narkotyków, m.in. Freddie’ego Mercury czy Jimmi’ego Hendrixa.
– Inicjatywa obchodów Światowego Dnia AIDS i profilaktyka HIV jest stosowana od wielu lat w Świdnicy. Jako specjalista od terapii uzależnień uważam, że ma to ogromny sens. Niestety nie we wszystkich dolnośląskich miastach tak jest. Jestem przekonany, że profilaktyka wzmocniona muzyką przynosi najlepsze rezultaty u każdego odbiorcy, bez względu na grupę wiekową – mówił Krzysztof Witkowski, ekspert wojewódzki ds. informacji o narkotykach oraz prezes Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green.
Organizatorzy zadbali o to, by przekazać jak najwięcej informacji na temat AIDS – nie tylko dotyczących form zapobiegania, czy walki z chorobą, ale też na temat punktów, w których można wykonać badania. W walce z AIDS najważniejsza jest wiedza i profilaktyka.
Następnie w godzinach popołudniowych na świdnickim Rynku pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych wraz z Radą ds. Równego Traktowania przeprowadzili akcję uliczną mającą na celu przekazanie wyrazów solidarności z osobami, które chorowały na AIDS. W ramach wydarzenia rozdawane były czerwone wstążeczki oraz ulotki i materiały edukacyjo- informacyjne.
–Pierwszy grudnia to dzień solidarności z osobami chorymi na AIDS. Jedną z inicjatyw, którą Świdnica podjęła, oprócz koncertu, który odbył się w godzinach przedpołudniowych, jest również akcja uliczna pt. „Czerwona kokardka”, która ma na celu uświadomienie mieszkańcom co to jest za choroba i jakie są jej konsekwencje. Symbolizuje również solidarność z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS – mówiła Izabela Siekierzyńska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych.
A już w poniedziałek, 20 grudnia odbędzie się konkurs wiedzy o zdrowiu, w którym wezmą udział podopieczni ośrodków kuratorskich. Pierwotnie konkurs miał odbyć się 1 grudnia, jednak w uwagi na kwarantannę dzieci – został przełożony. Jest to wydarzenie, które Gmina Miasto Świdnica przygotowuje wspólnie z PSSE w Świdnicy i Sądem Okręgowym w Świdnicy.
Foto – Oleg Pietrzyk, Daniel Gębala
