Connect with us

Wyszukaj na portalu

9°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Kultura

Radykalne przestrzenie, czyli XXIV Festiwal Bachowski Świdnica 2023

Festiwal Bachowski Świdnica stanowi niepowtarzalny element krajobrazu muzycznego w Polsce. Jest miejscem spotkań wielu pokoleń słuchaczy o zróżnicowanym doświadczeniu koncertowym, łączy lokalną społeczność i młode talenty muzyczne z uznanymi doświadczonymi artystami.

Motto tegorocznej edycji festiwalu to „Radykalne przestrzenie” — ponieważ Dolny Śląsk jest przestrzenią radykalną, skomponowaną z różnych perspektyw. Jest zawsze czymś więcej niż to, na co wygląda. To miejsce, gdzie różne mapy mentalne przenikają się jak nigdzie indziej. Szczególnie obecnie, w dobie oczywistości, utartych szlaków, uniformizacji, populizmu, mediokracji. Dzięki niezłomnej determinacji w dążeniu do piękna, innowacyjności i otwartości Festiwal Bachowski stał się jednym z najważniejszych i najbardziej unikalnych wydarzeń tego typu w naszej części Europy. Główną festiwalową sceną pozostaje niezmiennie świdnicki Kościół Pokoju — największa drewniana barokowa świątynia w Europie, zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz polską Listę Pomników Historii.

W tym roku w Świdnicy wystąpią: 

Advertisement. Scroll to continue reading.

25.06 Franco Fagioli, który posiada jeden z najbardziej fascynujących głosów naszych czasów. To rzadki typ kontratenora mocą głosu dorównującego dramatycznym kobiecym mezzosopranom i łączącego ją z niezwykłą wirtuozerią. W Kościele Pokoju zaśpiewa arie i motety Mozarta.

22.07 Europa Galante, włoski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej założony i prowadzony przez Fabia Biondiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych skrzypków. Zespół koncertuje na wszystkich kontynentach, przywracając do życia liczne zapomniane arcydzieła. W Świdnicy zagra sonaty skrzypcowe włoskich barokowych twórców.

23.07 L’Arpeggiata, która wystąpi z programem „Audi coelum”, to zespół zupełnie wyjątkowy. Jego nieortodoksyjne interpretacje muzyki dawnej zjednały mu całe rzesze fanów. Christina Pluhar, szefowa formacji, układa barwne tematyczne programy, w których łączy kompozycje barokowych mistrzów z ludową muzyką krajów basenu Morza Śródziemnego czy Ameryki Łacińskiej.

28.07 Jakub Józef Orliński, polski śpiewak, który stał się światowym objawieniem. Pojawia się regularnie w najważniejszych teatrach operowych z nowojorską Metropolitan Opera na czele. Jego występy w Polsce należą do rzadkości — tym bardziej wyjątkowy będzie jego świdnicki recital (przy fortepianie zasiądzie Michał Biel) z pieśniami m.in. Purcella, Moniuszki i Karłowicza.

Advertisement. Scroll to continue reading.

29.07 The King’s Singers od ponad pięćdziesięciu lat reprezentują złoty standard śpiewu a cappella na największych scenach świata. Słyną z niezrównanej techniki, wszechstronności i umiejętności wykonawczych, a także z doskonałej muzykalności. W katedrze świdnickiej wykona program w całości poświęcony brytyjskiej muzyce renesansowej.

Ponadto, jak zwykle, odbędą się też w koncerty w różnych częściach regionu. Festiwal dociera do najbardziej odległych, a niezwykle urokliwych, zabytkowych kościołów we wsiach położonych z dala od popularnych tras turystycznych oraz malowniczych miasteczek (m.in. Strzegom, Żarów, Walim, Pożarzysko, Grodziszcze, Krzyżowa, Łagiewniki, Lesica, Piława Górna, Lwówek, Lubomierz, Gryfów). Tam również odkrywa nową publiczność, która nierzadko po raz pierwszy ma możliwość doświadczenia muzyki klasycznej na żywo w swojej własnej miejscowości.

Szczegóły/karty festiwalowe/wejściówki: bach.pl

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Dmuchane zamki, gry, zabawy, konkursy i animacje dla dzieci, warsztatyekologiczne oraz eko – przedstawienie. To wszystko czekać będzie nauczestników kolejnego już miejskiego pikniku ekologicznego,...

Kultura

Podobnie jak przed rokiem Miejska Biblioteka Publiczna aktywnie włącza się organizację festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. Do Świdnicy 12 i 13 lipca przyjadą znakomici...

Aktualności

Jedno jest pewne. Będzie radośnie i barwnie. W niedzielę, 28 maja przy bosmanacie w Świdnicy odbędzie się festiwal kolorów. Uczestnicy wydarzenia już od godz....

Aktualności

Miłośnicy zjazdów rowerowych już od 20 maja mogą realizować swoje pasje w gminie Świdnica. W ramach realizowanego przez samorząd projektu pn. „Rozbudowa infrastruktury turystycznej...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2020