Connect with us

Wyszukaj na portalu

4°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Przedszkolaki i seniorzy we wspólnym projekcie

Od marca do czerwca seniorzy wraz przedszkolakami z „Bajkowej Dolinki” w Pszennie uczestniczyć będą w projekcie ,,Edukacja do starości’’.

„Nawzajem sobie potrzebni” to cykl działań włączających seniorów w życie przedszkola, budowanie współpracy i porozumienia z trzema pokoleniami jednocześnie: seniorzy, rodzice oraz dzieci. Projekt służy integracji, ale przede wszystkim daje płaszczyznę porozumienia i współpracy. Pokazuje różne spojrzenia i różne perspektywy, ale szuka części wspólnej, szuka tych elementów, które nie są obwarowane wiekiem, statusem społecznym czy określoną postawą wobec świata, znajduje więź międzypokoleniową i to jest główny cel tego projektu.

Zaangażowani i chętni seniorzy będą gościć w Przedszkolu „Bajkowa Dolinka” w Pszennie w każdej grupie wiekowej. W tych starszych ludziach tkwi „kawał” wspaniałej i prawdziwej historii naszych dziejów. Dzisiejsze pokolenia nie wiedzą, jak wyglądały kiedyś przedmioty codziennego użytku, np.: syfon, radio tranzystorowe, pióro wieczne, ręczna wiertarka i wiele, wiele innych przedmiotów. Zabawki, jakimi bawili się nasi seniorzy to dla dzieci coś co może ich nie tylko zdziwić, ale i zaskoczyć. Ogrom doświadczenia, wiedzy, pasji i zainteresowań ukrywa się w starszych ludziach, takiej wiedzy nie ma w żadnych podstawach programowych, nowoczesnych rozwiązaniach edukacyjnych, nie ma jej nigdzie – podkreśla Ewa Wasilenia, dyrektor przedszkola. – Babcie i Dziadkowie (Edukatorzy) cyklicznie będą odwiedzać ,,Bajkową Dolinkę’’ podczas wielopokoleniowych spotkań oraz dzielić się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami i umiejętnościami. Dzieci są dumne, kiedy mogą przedstawić swoje babcie i dziadków kolegom, wychowawcom.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Miesiąc marzec przeniesie nas w krainę artystyczną, dzięki uprzejmości jednej z babć, pani Lidii – babci Roberta, która otworzy przed dziećmi swoją artystyczną duszę i zabierze w świat malarstwa. Pokaże wiele ciekawych technik malarskich. Dzięki uprzejmości pani Teodozji dzieci poznają narzędzia, którymi posługuje się pielęgniarka, spróbują zmierzyć ciśnienie, temperaturę, porozmawiają o witaminach oraz co ważniejsze o bezpiecznym stosowaniu ich. – Na tym nie koniec, w marcu oraz maju odwiedzi placówkę pani Mirosława – babcia Mikołaja, która opowie nam o tym, jak dawniej wyglądały zabawki, jak trudno było ,,dostać” taką zabawkę w sklepie oraz o sposobach ,,na nudę” – czyli o dawnych zabawach podwórkowych. Pani Mirosława ma wiele zainteresowań, kocha także świat przyrody i w związku z tym pomoże nam stworzyć ,,zielone ogródki” w naszych salach. Ukaże nam sposoby dbania o rośliny, opowie o tym jak ważna jest ich pielęgnacja – podkreśla Ksenia Krawczyk-Łysoń, z przedszkola w Pszennie. – O tym, jak dawniej wyglądało Pszenno, opowie nam pan Andrzej – długoletni mieszkaniec Pszenna, który o swojej miejscowości wie chyba wszystko. Przedstawi zdjęcia sprzed wielu lat, opowie, co się zmieniło, a co – być może – po dziś dzień wygląda tak samo. Następnie seniorzy i przedszkolacy udadzą się na wycieczkę, porównają zmiany, jakie nastąpiły w okolicy.

Cykliczne spotkania z Edukatorami pozwolą również poznać wartość chleba, który w naszej tradycji kulturowej jest symbolem dostatku oraz pomyślności. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak ciężką pracę wykonuje wielu ludzi, aby powstał chleb. Aby uwieńczyć rozmowy wspólnie z panią Zofią – babcią Mai, upieką własne chleby.

Pani Maria wprowadzi przedszkolaków w krainę poezji. Dzieci wysłuchają bajek, baśni, wierszy, opowiadań, które uczą właściwych postaw moralnych, ukazują dobro oraz zło, pozwalają przenieść się choć na chwilę w beztroski świat, a także rozwijają wyobraźnię. Wspólnie wykonają pacynki oraz kukiełki, by następnie wcielić się w małych aktorów, a także przypomnieć sobie wiele pojęć dotyczących teatru. Zajęcie pana Aleksandra – dziadka Marcela związane będzie z obróbką drzewa. Pan Aleksander zaprosił przedszkolaków do swojej pracowni.

Przypomnijmy. Program „Edukacja do starości” realizowany jest od marca do czerwca br. w 19 placówkach oświatowych na terenie gminy i miasta Świdnicy, gminy Marcinowice, gminy i miasta Dzierżoniów oraz gminy Bielawa. Regionalna Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia się, do której należy 15 podmiotów, a wśród nich m.in. gmina Świdnica i Uniwersytet III Wieku swoje założenie programowe zaprezentowała podczas oficjalnej konferencji 1 marca 2018 r. w I LO w Świdnicy.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Warsztaty, gry i zabawy, ciekawe zajęcia sportowe, imprezy okolicznościowe – to wszystko możliwe i dostępne jest dla osób starszych, dzięki zaangażowaniu miasta i dotacjom...

Aktualności

Wybudowany na Kraszowicach tunel pod wiaduktem kolejowym miał zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy, którzy przez lata skracali sobie drogę przechodząc przez tory. W 2019 roku...

Kultura

Uczysz się indywidualnie gry na instrumencie lub śpiewu i chciał(a)byś sprawdzić się w zespole? Świdnicki Ośrodek Kultury daje taką szansę i zaprasza do udziału w projekcie,...

Polecamy

Sześć wycieczek, siedem gór do zdobycia. W niedzielę, 4 lutego startuje projekt Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej. Pierwszym wzniesieniem, które zostanie zdobyte będzie liczący 225...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023