Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach projektu Alchemia teatralna serdecznie zaprasza na spotkanie z Marią Seweryn, które odbędzie się 26 listopada na godz.13.00 do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Rozmowę moderować będzie Mariola Mackiewicz. Wejściówki na wydarzenie dostępne od 15 listopada na www.bilety.sok.com.pl
Maria Seweryn — aktorka teatralna i filmowa. Po raz pierwszy pojawiła się na ekranie, gdy miała zaledwie cztery latka. Wystąpiła wówczas razem z rodzicami (Krystyna Janda i Andrzej Seweryn) w filmie Andrzeja Wajdy „Dyrygent”. Z kolei gdy miała 17 lat debiutowała w „Kolejności uczuć” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. W 1996 r., za rolę w filmie „Matka swojej matki” Roberta Glińskiego, otrzymała Nagrodę dla Nadziei Polskiego Kina na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Dwa lata później Maria Seweryn ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. W kolejnych latach wystąpiła m.in. w takich produkcjach jak: „Pół serio” (2000), „Gubertig” (2002), „Julia wraca do domu” (2002), „Kasia i Tomek” (2003), „Męskie-żeńskie” (2003-2004), „Glina” (2004), „Wiedźmy”, „Boisko bezdomnych” (2007), „Idealny facet dla mojej dziewczyny” (2008), „Zwerbowana miłość” (2009), „Koniec świata”, „Dzień kobiet” (2012), „Amok” (2017) czy „Śniegu już nigdy nie będzie” (2020).
Maria Seweryn zagrała w wielu spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w: „Dziadach” w reż. J. Englerta, „Zazdrości” w reż. K. Jandy, „Grze Miłości i Przypadku” w reż. G. Holoubka oraz w „Martwej Królewnie” w reż. P. Łazarkiewicza. Występowała na deskach teatrów Warszawy i Szczecina, m.in. w spektaklach w reż. Pawła Łysaka („Shopping and Fucking”, „Ogień w głowie”), Piotra Łazarkiewicza („Norway. Today”, „Panna Julia”, „Metoda”), Macieja Kowalewskiego („Miss HIV”, „Bomba”), Krystyny Jandy (“Opowiadania zebrane”, „Lament na placu Konstytucji”, „Kobiety w sytuacji krytycznej” czy „Bóg”), Krzysztofa Warlikowskiego („Hamlet”) czy Andrieja Konczałowskiego („Król Lear”). Jej debiutem reżyserskim był natomiast spektakl „Zaświaty czyli czy pies ma duszę?” w Och-Teatrze.
Liczba nagród i wyróżnień świadczy o niezwykłym talencie aktorki. Za rolę Nadii w „Polaroidach” została nagrodzona na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu. Otrzymała również Wyróżnienie za rolę Lisy w „Opowiadaniach zebranych” na Festiwalu w Kaliszu. W 2006 r. odebrała nagrodę od Ministra Kultury za kreację Iriny w spektaklu „Miss HIV”. Za rolę Cathy w „Dowodzie” w reż. A. Seweryna została nominowana do nagrody Warszawskie Feliksy 2008. (biogram wg: onet.pl „Plejada”).
Projekt Alchemia teatralna dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

