Łącznie ne terenie dawnego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen znaleziono szczątki 92 osób. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu zakończyła trzeci etap prac.
Prace, które trwały od 3 do 14 kwietnia 2018 roku, były przeprowadzone w związku z postępowaniem prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu o sygnaturze S.78.2017 Zn, w sprawie dotyczącej zbrodni popełnionych w latach 1940–1945 na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego filii, tj. o przestępstwo z art. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego (Dz.U. Nr 69 poz. 377 z późn. zm.)
W trzecim etapie prac znaleziono zwłoki kolejnych 28 osób, a zatem łącznie w trakcie prac ujawniono szczątki 92 osób.
–W toku prac prowadzonych w kwietniu dokonano całkowitego odkrycia rowu przeciwlotniczego. Podobnie jak w trakcie poprzednich etapów prac archeologicznych, także i teraz znaleziono artefakty z wyposażeniem więźniów obozowych. To m.in. fragmenty ceramiki, kubki i miski, które zostały zabezpieczone i zostały przekazane biegłemu z zakresu konserwacji zabytków. Znaleziono również metalowe skorodowane puszki zawierające granulat. Zachodziło podejrzenie, że mogą być to środki używane do dezynfekcji, w tym cyklon B. To znalezisko zostało zabezpieczone przez straż pożarną, która po analizie stwierdziła, że substancje znajdujące się w puszkach nie są już szkodliwe dla ludzi i środowiska. Znalezisko zostanie poddane dalszym badaniom, które określą dokładnie jaka substancja znajduje się w puszkach. Ludzkie szczątki znalezione w zbiorowej mogile trafią do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Tam zostaną przeprowadzone oględziny i sekcje zwłok – informuje Katarzyna Książek-Żurowska, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu.
Prace prowadzone były pod nadzorem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN we Wrocławiu, przy udziale funkcjonariuszy policji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. W zakresie prac archeologicznych prowadzone były przez archeologów Instytutu Pamięci Narodowej – Biura Poszukiwań i Identyfikacji, powołanych do sprawy w charakterze specjalistów.
Ponadto prace te były prowadzone przy udziale antropologa i lekarza medycyny sądowej z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, powołanych do sprawy w charakterze biegłych. Ekspertom towarzyszyli pracownicy Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy oraz wolontariusze.
foto: IPN