Świdnicki Ośrodek KulturyXXVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych

Poznaliśmy najlepszych kolędników [foto]

Cztery dni prezentacji, 27 różnorodnych form przekazu bożonarodzeniowych treści i aż 1050 kolędników! Dobiegła końca XXVIII edycja Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. W piątkowy wieczór poznaliśmy wyróżnione zespoły. Łączna pula nagród wyniosła 9200 zł.

Jury w składzie Kazimiera Marcińczak-Momot — przewodnicząca jury, Teresa Wagilewicz – świdnicka poetka, filolog, aktorka amatorskiego teatru „Alchemia teatralna”, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor, aranżer, autor tekstów piosenek, aktor amatorskiego teatru „Alchemia teatralna” oraz ksiądz Przemysław Pojasek -redaktor świdnickiego ,,Gościa Niedzielnego’’ przyznało następujące nagrody:

W grupie przedszkolnej:
A/ nagrodzono nagrodami finansowymi po 700 zł dla  każdej z grup
1. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Anielskie Boże Narodzenie”/ — za bogatą scenografię, urozmaicony układ choreograficzny i „anielską” biel przedstawienia.
2. Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy,/jasełka „Wyszykujmy piękny dom”/ — za przesłanie, aby oczekując na Nowonarodzone Dziecię uprzątnąć nie tylko nasze domy, ale i nasze serca.
3. Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, /jasełka pantomimiczne „Dolnośląskie pielgrzymowanie —jasełkowe granie”/ — za walory edukacyjne przekazane w formie pantomimy
4. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy, /przedstawienie jasełkowe „Dzieciątko maleńkie”/ — za radosne i barwne widowisko przy szopce Bożej Dzieciny.
5. Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16 w Świdnicy,/jasełka „Nasza szopka”/ za pełne wdzięku widowisko, radośnie przedstawiające prawdę o Narodzeniu Jezusa.
6. Przedszkole Miejskie Nr 15 w Świdnicy, /jasełka „Uwierz w święta”/ — za aktorsko wypracowane role oraz barwną choreografię.

B/ wyróżniono nagrodą finansową w wys. 300 zł i kartą podarunkową  wys. 100 zł 
1. Przedszkole Miejskie w Mieroszowie, /jasełka „Broda Heroda”/ — za grę aktorską i dopasowanie scenariusza do możliwości prezentowania go przez dzieci.

W kategorii szkół:
A/ nagrodzono nagrodami finansowymi po 700 zł dla każdej z grup
1. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, /jasełka „Tajemnice lasu”/ — za radosne leśne kolędowanie.

B/ wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł i kartami podarunkowymi  wys. 100 zł  dla każdej z  grup:  
1. Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym, /świąteczna baśń „Dziewczynka z zapałkami”/ — za połączenie treści teologicznych z fabułą baśni Andersena.
2. Szkoła Podstawowa w Pszennie, /jasełka „Przemienienie”/ — za włączenie formy teatru kukiełkowego do żywego planu aktorskiego.

W kategorii fundacji, instytucji i grup zorganizowanych:
A/ wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł i kartami podarunkowymi  wys. 100 zł dla każdej z grup:

1. Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy, /jasełka „W Betlejem wielka radość się dzieje”/ — za bogactwo kostiumów i pomysłowe wykorzystanie gry światełek w tańcu.
2. UKS Acro Club Świdnica, /montaż muzyczno-wokalno-akrobatyczny/ — za innowacyjną formę prezentacji z nawiązaniem do przekazu biblijnego.
3. PSONI Koło w Świdnicy i Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Europejskie święta”/ — za prezentację obchodów świąt Bożego Narodzenia w krajach europejskich.
4. Schola Parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, /jasełka „Narodziny Bohatera”/ — za walory instrumentalno-wokalne prezentacji.

IV. W kategorii dorosłych uczestników Przeglądu

A/ wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł i kartami podarunkowymi  wys. 100 zł dla każdej z grup:
1. Zespół Ale Babki i kapela GOKSiR Świdnica, /montaż słowno-muzyczny „Kolędowe myśli”/ — za prezentację świdnickiej widowni mniej znanych kolęd i pastorałek.
2. Dzienny Dom Senior Wigor w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Melodia świąt”/ — za poetycki nastrój wieczoru wigilijnego w aspekcie upływającego czasu.
3. Świetlica Wiejska w Burkatowie GOKSiR Świdnica, /spektakl kolędniczy „W drodze do Jezusa”/ — za kontynuowanie polskiej tradycji kolędniczej chodzenia po domach ze świątecznymi życzeniami i głoszeniem Narodzin Jezusa.

Nagrody indywidualne w postaci kart podarunkowych otrzymują:
1. Wiktoria Zaorska za rolę Maryi i piękny śpiew w spektaklu Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy
2. Maciej Dzimira za rolę Orła w spektaklu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy
3. Martyna Piotrowska za rolę Maryi w spektaklu Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Słoneczko” nr 16 w Świdnicy
4. Joanna Chojnowska za reżyserię spektaklu „Awantura w Przechwałkowie”
5. Maciej Kruk za rolę Ebenezera Scrooge’a w spektaklu Niepublicznego Przedszkola Językowego„Abracadabra” w Świdnicy
6. Stanisław Bałdo za rolę Chłopca z obozu koncentracyjnego Gross Rossen
w spektaklu Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek

Na finał XXVIII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych zaprezentowali się podopieczni Przedszkola Miejskiego nr 15 z przedstawieniem jasełkowym „Uwierz w święta”.

foto: Daniel Gębala

Zobacz również