krwiodawstwoświdnicazbióka krwi

Potrzebna krew – akcje zbiórki w powiecie

Wszystkie centra krwiodawstwa w kraju biją na alarm, dramatycznie brakuje krwi. Najbliższe zbiórki odbędą się w Świdnicy, Świebodzicach i Żarowie

Według Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu najbardziej brakuje następujących grup krwi – ARh+, ARh-, ORh+ oraz ORh-.

W czwartek, 8 października od godziny 9:00 do 13:00 przy ulicy Kozara- Słobódzkiego 21, w Świdnicy odbędzie się kolejna zbiórka życiodajnego płynu. Również w czwartek, 8 października od godziny 9:00, w centrum Świebodzic na krwiodawców będzie czekał autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Akcja poboru potrwa do godziny 13:00.

Kolejna zbiórka odbędzie się także w Żarowie. Żarowski Klub Honorowych Dawców Krwi zaprasza wszystkich chętnych we wtorek, 13 października od godziny 9:00 do 13:00 do sali widowiskowej przy ulicy Armii Krajowej 60 A. – Zapraszamy naszych krwiodawców i wszystkich chętnych mieszkańców do udziału w kolejnej zbiórce krwi. Akcja odbędzie się z zachowaniem wszelkim zasad sanitarnych – mówi Czesław Giemza, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi w Żarowie.

Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, wadze min. 50 kg, w bardzo dobrym stanie zdrowia. W dniu oddawania krwi należy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, być wypoczętym i zjeść lekkostrawny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi zaleca się wypić ok. 2 litrów płynów. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu. Podczas oddawania krwi zachowywane są wszelkie procedury bezpieczeństwa. Każdemu dawcy, zanim odda krew, będzie mierzona temperatura. Obowiązkowe jest też wypełnienie ankiety, w której musimy podać, czy nie chorowaliśmy na COVID-19 oraz czy mieliśmy styczność z osobą zakażoną i czy w ostatnim czasie nie mieliśmy objawów infekcji. Dodatkowo obowiązkowe są: maseczki, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie 2-metrowego dystansu. Krew niestety nie może być długo przechowywana. Koncentraty z czerwonymi krwinkami mogą być przechowywane tylko 42 dni, a koncentrat z czerwonymi krwinkami pięć dni.

Osoby posiadające takie objawy jak – gorączka, suchy kaszel, płytki oddech, duszności, ból mięśni , zmęczenie i ból gardła muszą się wstrzymać z oddawaniem krwi.

Leave a Reply

Zobacz również