Kilkaset świdnickich przedszkolaków w towarzystwie zaproszonych gości wzięło dziś udział w siódmej już akcji wspólnego sadzenia żonkili. Wydarzenie „Pola Nadziei” tradycyjnie zainicjowało Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.
„Pola Nadziei”, którego symbolem jest żonkil, to ogólnoświatowa kampania promująca ideę wolontariatu, wzmacniająca uwrażliwienie społeczeństwa oraz wspierająca bezinteresowną pomoc osobom terminalnie chorym.
Po raz pierwszy sadzenie odbyło się w Parku Centralnym, a nie jak dotychczas na pl. Grunwaldzkim. – Spotykamy się już siódmy rok. Są wśród nas dzieci, które po raz pierwszy będą sadziły żonkile, są również te nieco starsze, które robią to po raz kolejny. Bardzo dziękuję za tak przepiękne przebrania i zaangażowanie. To świadczy o tym, że chcemy pomagać ludziom potrzebującym. Wszystkim tym, którzy są osamotnieni w chorobie, bo to właśnie symbol żonkila pokazuje, że nie jesteśmy obojętni na choroby i samotność ludzi cierpiących. W tej chwili jest jeszcze wiele osób potrzebujących wsparcia i pomocy. Chociażby tegoroczna powódź, która spowodowała taką straszną tragedię i na pewno wiecie o tym, że poszkodowani też potrzebują wsparcia i pomocy. Myślmy o nich, a my dorośli pomagajmy, bo jest ona bardzo potrzebna – mówiła Gabriela Kaczkowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.
– Cieszę się, że jest was tylu. To akcja o szczytnym celu, ale też i forma zabawy. Tradycyjnie co roku spotykamy się przy tych żonkilach, choć w tym roku jest to Park Centralny. Pamiętajmy, że trzeba i warto pomagać – dodał starosta świdnicki, Piotr Fedorowicz.
Żonkile symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia.
Dzisiejsze sadzenie to jeden z elementów kampanii. Następny etap wydarzenia będzie miał miejsce wiosną, kiedy to zasadzone żonkile zostaną ścięte, by potem trafić do darczyńców hospicjów.