Feminizm to ideologia, w której dąży się do równouprawnienia kobiet. Dotyczy to nie tylko sfery publicznej takiej jak np. polityka. Feministki upatrują także problemów ucisku kobiet na gruncie prywatnym, np. przy podziale obowiązków między kobiety a mężczyzn w obszarze gospodarstwa domowego. Mimo pewnych różnic w odmianach feminizmu poglądy na rodzinę są dość zbieżne. Właśnie zagadnieniu feminizmu będzie poświęcona debata „Feminizm w rodzinie. Czy mamy równouprawnienie w domu?”, jaka 12 kwietnia o godz. 17.00 rozpocznie się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy.
W PROGRAMIE:
1. Prezentacja sytuacji kobiet w XVIII w. na przykładzie życia Lucyny Ćwierczakiewiczowej – prelegent Krystyna Lasek – Prezes Świdnickiego Uniwersytetu III wieku, członek Rady ds. Polityki Senioralnej na kadencję 2016 – 2020 przy Ministrze RPiPS.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Kobieta, która nauczyła Polki gotować
Nie było wówczas telewizji, ani radia, a paniom nie wypadało nawet samodzielnie jadać na mieście. Niełatwo było zdobyć sławę i status bestsellerowego pisarza. Lucyna Ćwierczakiewiczowa zdołała jednak zostać najprawdziwszą gwiazdą, wyprzedzającą o kilka długości nawet takich autorów jak Prus czy Sienkiewicz!
2. DEBATA – „Równouprawnienie w zakresie obowiązków domowych” – debatę poprowadzi Violetta Mazurek – dziennikarka, prezes Fundacji „Spichlerz Kultury”.
3. Konkurs kulinarny „Leguminy Lucyny”- przygotowanie deserów/ ciast wg przepisów Lucyny Ćwierczakiewiczowej z książki „365 obiadów za 5 zł” – (regulamin konkursu i przepisy dostępne w COP)
Lucyna Ćwierczakiewiczowa pobiła niewątpliwie rekord popularności wśród autorów wydawanych u nas książek kucharskich. Były jeszcze po niej dwie autorki, które zdobyły wielką poczytność, kształtując tym samym domową kuchnię polską w pierwszych dziesiątkach lat naszego wieku. Książka z 365 obiadami ułożona jest w ten sposób, że na początku autorka podaje propozycje menu na każdy dzień roku z dodatkiem menu okazjonalnych. Potem są przepisy na te potrawy.
Desery zostaną ocenione podczas spotkania 12 kwietnia. Werdykt wyda publiczność, a nagrodą będą książki dot. pani Lucyny
