Choć ich działalność wzbudza wśród mieszkańców sporo kontrowersji to liczba przeprowadzonych w ubiegłym roku interwencji potwierdza, że praca strażników na rzecz lokalnej społeczności jest nieoceniona.
W trakcie sesji Rady Miasta 19 marca przedstawiony został raport z działań Straży Miejskiej w Świdnicy za ubiegły rok.
– Drugi rok wojny w Ukrainie, wzrost zagrożeń z tym związany oraz
znaczący odpływ funkcjonariuszy policji sprawia, że nasza formacja staje się niezwykle ważnym ogniwem w strukturach systemu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa na poziomie lokalnym. Nie można również pominąć faktu, iż to właśnie straże miejskie są głównym elementem realizacji zadań związanych z egzekwowaniem przepisów uchwał antysmogowych. Działania te już wkrótce staną się główną osią pracy tej formacji. Każdego roku wzrasta ilość jednostek straży miejskich i gminnych w naszym kraju. Głównym powodem takiej sytuacji jest
fakt, iż gminy nie posiadające straży miejskiej mają poważne problemy w realizacji zadań wynikających z uchwał antysmogowych. Rok 2023 to kolejny rok z rzędu, w którym liczba interwencji na zgłoszenia mieszkańców utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomimo niezmiennej od lat liczby etatów oraz odpływu naszych funkcjonariuszy do innych służb mundurowych z wszystkich sił staramy się sprostać oczekiwaniom społeczności lokalnej, która zwracając się do nas o pomoc, daje wyraz zaufania oraz potrzeby istnienia Straży Miejskiej w Świdnicy – informują strażnicy w przygotowanym raporcie.
I tak w ubiegłym roku interweniowali w sumie 7537 (w roku 2022-7750). Do najczęstszych podejmowanych interwencji zaliczyć można te dotyczące m.in. spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem, zakłócania spokoju publicznego, wykroczeń drogowych, zanieczyszczania miejsc ogólnie dostępnych, naruszania norm dotyczących spalania odpadów i segregacji śmieci, nieobyczajnych wybryków. W okresie jesienno-zimowym strażnicy pomagają także osobom w kryzysie bezdomności. – Odstąpiono od nakładania mandatów karnych w stosunku do osób popełniających wykroczenia w warunkach recydywy, położono większy nacisk na wnioskowanie w sądach kar ograniczenia wolności oraz kar aresztu, rozszerzono zakres stosowania kierowania wniosków o ukaranie w trybie przyspieszonym. Jasność przepisów, a także intensywność podejmowanych przez strażników działań polegających m.in. na częstych kontrolach miejsc, w których w latach ubiegłych dochodziło do tego rodzaju wykroczeń, a także stosowana restrykcyjność w ramach tych działań daje takie wyniki. Naruszenia przepisów w zakresie zakłócania spokoju i porządku publicznego w roku ubiegłym wykazały znaczny spadek do roku 2022 – dodają strażnicy.