bibliotekaBiesiada LiterackaSłowem i Obrazem

Polsko-czescy twórcy zaprezentowali się w Świdnicy [foto]

Trzy spotkania autorskie i dwa wernisaże – za nami kolejne spotkania z literaturą i fotografią w ramach „Biesiady literackiej” oraz projektu „Słowem i obrazem”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy wspólnie z biblioteką w czeskich Policach nad Metuji.

15 czerwca z czytelnikami spotkały się Justyna Koronkiewicz i Olga Landova. Obie zostały wyróżnione w konkursie dla autorów o znaczącym dorobku literackim. Założeniem konkursu było wydanie książek w tłumaczeniu na język polski i czeski, zgodnie z oczekiwaniami twórcy, w atrakcyjnym graficznie i edytorsko opracowaniu. Konkurs miał na celu przybliżenie twórczości literackiej ludzi pogranicza, którzy mają znaczący dorobek w swoim kraju, a ich twórczość nie jest znana u sąsiadów. W konkursie zwyciężyły właśnie „A jednak boli” Justyny Koronkiewicz oraz „Zapach jaśminu” Olgi Landovej. – Uwolniłam się z poprzedniego życia gdy czułam, że jakiś bluszcz mnie opłata i zaczęłam na nowo. Grafik po przeczytaniu wierszy uznał, że pasuje do nich motyw rozsypania. Andrzej Michałowski ma genialne wyczucie i przyjął konwencję japońskiej techniki składania porcelany. Gdy jest rozbita, można z nią zrobić coś nowego pięknego, z wartością dodaną. Choć serce matki pozostaje rozdarte, nie jest sklejone. Czeka i do końca ma nadzieję – opowiadała o procesie wydawania swojego tomiku poezji Justyna Koronkiewicz.

Książka Olgi Landovej to z kolei zbiór 15 opowiadań, a tytułowy zapach jaśminu może budzić wiele skojarzeń, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. – Czasami sytuacja, która wydaje się być pozytywna, innym razem w zależności może być depresyjna, prowokująca do płaczu. Wszystko zależy od sytuacji. Zapach jaśminu może być przyjemny, albo nieprzyjemny. Pamiętam zapach jaśminu z dawnych czasów – jest przyjemny, ale gdy jesteśmy przy samym krzewie, jest duszący – mówiła Olga Landova.

Z czytelnikami wyjątkowo spotkała się także tegoroczna laureatka nagrody za najlepszą książkę w ramach „Biesiady literackiej” Anna Mizgajska. Mamy taką tradycję, że w ramach biesiady organizujemy spotkanie z ubiegłorocznym zwycięzcą. Ponieważ pani Ania ma plany i nie będzie jej z nami za rok, spotkanie odbywa się dzisiaj – tłumaczyła dyrektor biblioteki Ewa Cuban.

Jedziemy z mężem dookoła świata na rowerach. Fotografia nigdy nie była moją pasją, była moim życiem, bo urodziłam się jako czwarte pokolenie fotografów. Ale pisarką zostałam, bo słyszałam w radio taką audycję, co można po sobie zostawić – napisać dobrą powieść. Dopiero niedawno tę audycje słyszałam, dzieci mam dorosłe i zaczęłam myśleć o przemijaniu. Książkę napisałam sama dla siebie. 80 % tej książki pisałam na moim smartfonie. Nie planowałam jej, bohaterowie mnie zaskakiwali i to wszystko rozwijało się na moich oczach – opowiadała Anna Mizgajska.

Po spotkaniach odbyły się dwa wernisaże – wystawy powarsztatowej „Słowem i obrazem” oraz wystawy poplenerowej „Forma Słowa”, realizowanego w ramach biesiady. Zdjęcia do pierwszej wystawy powstały podczas warsztatów plenerowych dla początkujących twórców z dziedziny literatury, fotografii i grafiki ze Świdnicy i Polic nad Metuji, które odbyły się w dniach 21 -24 marca w Policach nad Metuji. Wśród uczestników warsztatów wyłonionych w drodze konkursów po stronie polskiej i czeskiej byli: Piotr Kulej, Paweł Buczma, Marek Szulikowski, Mateusz Andrzej Masłowski, Grzegorz Skoczylas, Mariusz Buczma, Ivana Richterová, Sára Evelína Valášková, Olga Landová, Nikola Zemanová, Lukáš Rutar, Květa Vídeňová. Zdjęcia można oglądać na skwerze z dzikami przy bibliotece.

Warsztaty plenerowe polegały na przygotowaniu do druku utworu literackiego zilustrowanego fotografią. W trakcie warsztatów odbyły się dwa wykłady poprowadzone przez Piotra Tomczyka – wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz dra hab. Michała Kacperczyka, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierali uczestników warsztatów podczas pracy. Nad opracowaniem graficznym czuwał Adam Strózik. Tę wystawę można oglądać w holu biblioteki. We wrześniu zostanie zaprezentowana w Czechach.

Projekt „Słowem i obrazem” współfinansowany przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej 2014-2020 Interreg V – A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0001775.

 

Zobacz również