Piękna pogoda, wysokie temperatury, czas wakacji i urlopów. To wszystko sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą, a tu nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Przez całe świdniccy policjanci podejmują m.in. działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie akwenów wodnych na terenie powiatu świdnickiego. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie ze strażakami, obejmując doraźną kontrolą obszary wodne oraz tereny przywodne.
Głównym celem wszystkich podejmowanych w tym zakresie działań jest propagowanie właściwych zachowań nad wodą, przestrzegania zasad bezpiecznej kąpieli, uprawiania sportów wodnych czy wędkowania. Tego typu akcje ściśle związane są z kolejną już edycją ogólnopolskiej akcji informacyjno–edukacyjną pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
– We wtorek, 16 sierpnia w rejonie zbiornika wodnego na terenie Dobromierza można było spotkać niecodzienny patrol. Wspólnie służbę pełnili bowiem policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy oraz funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzicach – mówi Magdalena Ząbek, oficer prasowy KPP Świdnica.
Przypominamy:
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna,
- Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr,
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”,
- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
- Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
- Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu gdzie odpoczywamy. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę. Pamiętajmy. Bezpiecznie spędzone wakacje, to przyjemnie spędzone wakacje.
- Ważne numery telefonów nad wodą:
112 – numer alarmowy
601 100 100 – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
– Świdniccy policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich pływackich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Relaksując się nad wodą, respektujmy elementarne zasady bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek – zapewnia rzecznik świdnickiej policji.
źródło: KPP Świdnica