Specjaliści wciąż apelują: im większa liczba osób zostanie zaszczepiona, tym mniej będzie zakażeń i zgonów. Doskonale wie o tym prezydent Wałbrzycha, z wykształcenia lekarz – Roman Szełemej. Wałbrzych jako jedno z pierwszych miast w Polsce wdrożyło projekt masowych szczepień. W ciągu dwóch miesięcy w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zaszczepiono już kilkadziesiąt tysięcy osób w różnym przedziale wiekowym. Na tym jednak nie koniec. Samorządowiec zamierza zintensyfikować działania – Nie zatrzymujemy się w procesie szczepień. Wręcz przeciwnie. Do połowy kwietnia na placu po dawnej zajezdni MPK przy ul Armii Krajowej 82 powstanie pierwszy w Polsce punkt szczepień typu drive-thru czyli szczepienie bez wysiadania z samochodu. – zapowiada prezydent Szełemej.
Wałbrzych nie czekał na rozwój wydarzeń i plany rządu. Decyzją prezydenta Romana Szełemeja, 25 stycznia w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia uruchomiono punkt szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. W pomieszczeniach dotychczas służących za sale wystawowe i koncertowo zaczęto ratować ludzkie życia. Na początku akcji medykom udało się szczepić około 200-300 osób dziennie. Pod koniec marca, w ciągu doby udaje się zaszczepić już 1500 osób! Wałbrzych zaszczepił dotychczas ponad 40 tysięcy ludzi. Wśród nich są także mieszkańcy Świdnicy oraz gwiazdy estrady… na czele z Marylą Rodowicz. 75-letnia piosenkarka po szczepionkę przyjechała aż z Warszawy.
Prezydent Wałbrzycha: Wirus nie robi sobie przerwy, będziemy szczepić w święta
– Na terenie Starej Kopalni realizujemy chyba już znany w całej Polsce projekt masowych, populacyjnych szczepień. Minęły już dwa miesiące odkąd rozpoczęliśmy naszą ciężką prace. Nabieramy doświadczenia. Wiemy doskonale co zrobić, żeby nie było zatorów. Zapraszamy do korzystania z tego miejsca. Zapraszamy wszystkich, głównie wałbrzyszan, których całkiem spora liczba się już zaszczepiła, ale… jest też spora grupa osób, która jeszcze tego nie zrobiła, również w grupie wiekowej 70+. Będziemy szczepić także w dni świąteczne: w najbliższą sobotę, oraz w Wielką Niedzielę i Wielki Poniedziałek. Wirus nie uznaje zasady, że w święta jest trochę więcej spokoju i atakuje nas ze wszystkich stron. Sytuacja epidemiologiczna jest taka jaką podaje ministerstwo zdrowia. Te dane nie są zachęcające, nie można z nimi przejść do porządku dziennego. Codziennie ktoś umiera, również w Wałbrzychu. Róbmy wszystko aby jak najmniej wałbrzyszan, mieszkańców powiatu wałbrzyskiego, Dolnego Śląska i Polski chorowało. Trzeba się szczepić jak najszybciej. – opowiada prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej i dodaje: – Zawsze uważałem, że proces szczepienia trzeba uprościć i ułatwić. Biurokracji musi być mniej. Wygląda na to, że w tym duchu idą nowe rozporządzenia ministra zdrowia… Zachęcam do korzystania z infolinii, także naszej wałbrzyskiej. Chcemy poszerzyć możliwości dodzwonienia się. Trzeba przygotować się na czas kiedy obecnie dostępne szczepionki, a jest ich coraz więcej, będą dostępne dla każdego kto zechce się zaszczepić. Właśnie w tym kierunku idą nasze przygotowania. Chciałbym zrobić wszystko, aby wałbrzyszanie mieli komfort w miarę szybkiego i bezpiecznego zaszczepienia się. Temu służy wszystko to co robimy wspólnie z personelem szpitala Sokołowskiego z panem wojewodą, z zaangażowanymi pracownikami Starej Kopalni, WOK-u oraz Urzędu Miejskiego. Walczymy żeby wygrać wyścig ze śmiercią. Trzymajmy dystans, nośmy maseczki, jeśli nie musimy wychodzić z domu to nie wychodźmy. Osobiście będę się modlił na zewnątrz kościoła, albo w domu. Przecież to również jest możliwe.
Punkt szczepień typu drive-thru powstanie w Wałbrzychu
–Szczepienia populacyjne wymagają bardzo dobrego tempa po to aby zaszczepić jak najwięcej wałbrzyszan i mieszkańców naszego regionu w jak najkrótszym czasie. Szczepienia w czasie pandemii to główne zadanie samorządu, to absolutny priorytet. Tak też potraktowaliśmy nasze wyzwania. Około 10 kwietnia zamierzamy uruchomić mobilne centrum szczepień. Komu będzie wygodniej, będzie mógł tutaj przyjechać swoim samochodem. Dzięki temu przez otwarte okno w swoim pojeździe będzie mógł przyjąć szczepionkę. Ten model ułatwia proces szczepienia i jest sprawdzony w wielu krajach na świecie. Przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Wielkiej Brytanii. – tłumaczy Roman Szełemej.