Po sukcesie zbiórki sprzętu fotograficznego na warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, Fundacja Inicjatywa B zapowiada pierwsze spotkanie z fotografią analogową oraz otwarcie ciemni fotograficznej w Żarowie.
Jak czytamy na stronie organizatora, celem cyklicznych warsztatów z fotografii tradycyjnej jest poznanie specyfiki pracy na aparatach analogowych oraz zaznajomienie się z podstawowymi tajnikami ciemni fotograficznej.
–Zgodnie z obietnicą, po powodzeniu akcji, w ramach której Fundacja Inicjatywa B prowadziła zbiórkę analogowych aparatów oraz elementów wyposażenia ciemni, otwieramy pracownię twórczą dla wszystkich miłośników tradycyjnych zdjęć w gminie Żarów. Jest to pomysł, który mamy nadzieję znajdzie zainteresowanie wśród początkowych fotografów oraz profesjonalistów – tłumaczy Tomasz Nycz.
Pierwsze spotkanie (które odbędzie się w dniach 17-19 maja w Żarowie) podzielone jest na dwie części: w ramach pierwszej, uczestnicy zajęć poznają obsługę analogowych aparatów fotograficznych m.in. taki jak: Concord, Zenith, Praktica, Agfa…, nauczą się posługiwać różnymi obiektywami oraz dowiedzą się, w jaki sposób zakładać film. Po krótkim instruktażu udadzą się w przestrzeń miasta. W plenerze prowadzący spotkanie omówi zagadnienia związane z kompozycją obrazu, światłem itp. Kolejnym etapem zajęć będzie samodzielne wykonanie fotografii związanych z tematem przewodnim, który zostanie ustalony na spotkaniu. Uczestnicy warsztatów muszą pamiętać, że mają ograniczoną ilość zdjęć, które powinny być przemyślane… Druga część poświęcona będzie pracy w ciemni fotograficznej i tutaj: wykonane wcześniej zdjęcia w ramach warsztatów fotograficznych staną się materiałem roboczym. Uczestnicy porozmawiają o rezultatach oraz trudnościach, jakie wystąpiły podczas zajęć praktycznych. Wymienią się także doświadczeniem oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach co do wykonanych zdjęć. Potem wywołają zdjęcia…
– Chcemy, aby ciemnia fotograficzna funkcjonowała cyklicznie w półtoramiesięcznych lub dwumiesięcznych odstępach czasowych. Przerwę w warsztatach wykorzystamy na uzupełnienie materiałów, które się zużywają… mowa tutaj o filmach lub odczynnikach chemicznych, które w ramach pierwszych zajęć zapewnia Inicjatywa B – tłumaczy Tomasz Nycz.
W przyszłości, w żarowskiej pracowni prowadzone będą także zajęcia z fotografii otworkowej, luksografii oraz w innych technikach, które pozwolą rozwijać się najmłodszym uczestnikom warsztatów, którzy – jak czytamy na stronie Fundacji Inicjatywa B – w przyszłości mogliby „cykać fotki” dla Żarowa.
Cały projekt realizowany jest dzięki wsparciu osób, które zechciały przekazać swój sprzęt fotograficzny; często przechowywany w oryginalnych pudełkach, z cenami i instrukcjami. Fundacja Inicjatywa B dziękuje zatem Markowi Wąsowskiemu, Krzysztofowi Jackowi Matziol, Elżbiecie Dudziak, Arkadiuszowi Arabasz oraz „Nieznanej żarowiance”, która przekazała sprzęt do siedziby żarowskiej biblioteki, nie podając nazwiska, za zaufanie i fachowe porady.
– Po pozyskaniu sprzętu brakowało tylko jednego elementu – osoby prowadzącej warsztaty. I tutaj od razu pomyślałem o środowisku świdnickim, które wiem, że z pasją prowadzi zajęcia z tradycyjnej fotografii. Po krótkiej rozmowie Paweł Buczma zgodził się przeprowadzić pierwsze spotkanie z aparatami oraz w ciemni fotograficznej – zaznacza Tomasz Nycz.
Autorskie warsztaty kierowane są dla grupy nieprzekraczającej 10 osób. O uczestnictwie w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń. W warsztatach mogą brać udział dzieci (od 12 lat), młodzież i osoby dorosłe z gminy Żarów. Aby wziąć udział w zajęciach praktycznych z fotografii analogowej oraz warsztatach w ciemni fotograficznej, należy wysłać zgłoszenie na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. W treści wiadomości należy podać: imię i nazwisko, wiek oraz dane kontaktowe. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda od opiekunów prawnych.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć na: https://inicjatywab.pl/ciemnia-fotograficzna/