W przeszłości utytułowany zawodnik akrobatyki sportowej, a następnie wieloletni trener i działacz. W sobotę, 17 grudnia zmarł Daniel Perski, legenda świdnickiej Polonii. Miał 89 lat.
Daniel Perski mieszkał w Świdnicy od 1945 roku. Cztery lata później rozpoczął swoją przygodę ze sportem uprawiając gimnastykę sportową w Miejskim Klubie Sportowym Polonia Świdnica, gdzie ostatecznie uzyskał klasę mistrzowską. Był osobą znaną i cenioną w polskim sporcie, jako zawodnik (medalista mistrzostw Polski), trener I klasy i wychowawca wielu pokoleń doskonałych zawodników. Był reprezentantem kadry Polski i wielokrotnym Mistrzem Świata i Europy. Był wieloletnim działaczem i sędzią zawodów międzynarodowych – mistrzostw Świata i Europy. W latach 1981 -1988 przez dwie kadencje był Prezesem Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej. Był wieloletnim pracownikiem ZWAP – PAFAL w Świdnicy. W latach 1970-1975 kierował Wydziałem Kultury Fizycznej i Sportu w Urzędzie Miejskim i Powiatu Świdnica. W tym czasie pozyskał środki na budowę siłowni na stadionie. Był też inicjatorem budowy Ośrodka Wypoczynkowego „Złoty Las”. Ośrodek został dofinansowany z Centralnego Funduszu Turystyki i otwarty w maju 1975 r. – służył przez wiele lat mieszkańcom Świdnicy. W latach 1975 – 1991 Daniel Perski był zastępcą, a następnie dyrektorem Wydziału Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki w Urzędzie Wojewódzkim w Wałbrzychu. W czasie pełnienia tej funkcji, na wniosek władz miasta pozyskał z Głównego Komitetu Kultury Fizycznej środki z Centralnego Funduszu Kultury Fizycznej i Turystyki na budowę i rozbudowę miejskich obiektów sportowych, w tym na budowę sztucznego lodowiska – pierwszego takiego lodowisko na Dolnym Śląsku. Będąc już na emeryturze działał na rzecz świdnickiego sportu. W roku 1991 na walnym zebraniu Miejskiego Klubu Sportowego Polonia Świdnica został wybrany wiceprezesem do spraw sportowych.
W okresie pełnienia tej funkcji (do czerwca 1999 r.) klub uzyskiwał najlepsze wyniki sportowe w całej swojej działalności m.in.:
1. Sekcja Akrobatyki sportowej zdobywała czterokrotnie drużynowego Mistrza Polski (czwórka męska zdobyła wice Mistrzostwo Świata i medale na Mistrzostwach Europy).
2. Sekcja Siatkówki Kobiet uczestniczyła w rozgrywkach I Ligi.
3. Sekcja Bokserska walczyła z powodzeniem w I Lidze zdobywając w 1998 r. tytuł Drużynowego Mistrza Polski.
4. Sekcja piłki nożnej rozgrywała mecze w III Lidze.
Za swoją działalność Daniel Perski był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany m.in.: tytułem Zasłużony Pracownik Administracji Państwowej, złotą odznaką Głównego Komitety Kultury Fizycznej i Sportu – Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwukrotnie wyróżniany był za działalność przez prezydenta Świdnicy w 2004 i w 2008 r. Uchwałą z dnia 29 grudnia 2015 r. Rada Miejska w Świdnicy nadała Danielowi Perskiemu tytuł Zasłużony dla Miasta Świdnicy.
Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze kondolencje. O dacie i miejscu pogrzebu poinformujmy wkrótce.