Już jutro rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe. W tym roku wyjątkowo będą wcześniej niż w latach ubiegłych i w jednym terminie dla wszystkich uczniów z całej Polski.
Jutro we wszystkich województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Potrwają do 17 stycznia. W tym roku ze względu na koronawirusa, wypoczynek organizowany może być jedynie w kraju.
Przypomnijmy, że do 17 stycznia obowiązywać będzie wprowadzony pod koniec października nakaz, by w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16 lat nie wychodziły z domu bez opieki osoby dorosłej.
Czy i kiedy uczniowie wrócą do szkoły?
Powrót uczniów do nauki stacjonarnej po 17 stycznia będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w kraju. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał, że decyzja w tej sprawie zapadnie między 4 a 11 stycznia. Rząd bierze pod uwagę kilka opcji, w tym kontynuowanie nauki zdalnej przez wszystkich uczniów oraz powrotu do nauki stacjonarnej części uczniów.
Organizacja półkolonii podczas ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021:
Z uwagi na pandemię COVID-19 ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021 odbędą się dla wszystkich uczniów w tym samym terminie, tj. 4-17 stycznia 2021 r. W tym czasie będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla:
– uczniów klas I-IV szkoły podstawowej,
– uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej.
Półkolonie będą mogły być organizowane tylko na terenie szkoły lub placówki przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe, za zgodą dyrektora szkoły lub placówki (art. 86 Prawa oświatowego). Są to stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
Bezpieczeństwo podczas półkolonii – wytyczne sanitarne MEN, MZ, GIS
Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas półkolonii, Ministerstwo Edukacji Narodowej
we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało szczegółowe wytyczne sanitarne. Ich celem jest:
– wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń zmniejszających ryzyko zakażenia dzieci uczestniczących w półkoloniach;
– minimalizowanie ryzyka zakażenia przez wprowadzenie zrozumiałego regulaminu dla uczestników półkolonii oraz ich rodziców/prawnych opiekunów;
– ograniczenie liczby kontaktów na terenie szkoły lub placówki w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem;
– kompleksowe działanie dostosowane do zaawansowania stanu epidemicznego,
– w tym zapewnienie opieki i wychowania.
W wytycznych zostały opisane min. obowiązki rodziców/opiekunów prawnych uczestników półkolonii, warunki pobytu (w tym maksymalna liczebność grupy do 12 osób), założenia organizacyjne półkolonii. W materiale opracowywanym przez MEN, MZ i GIS znalazły się także kwestie związane z wyżywieniem, higieną, transportem uczestników, realizacją programu czy kadrą półkolonii.
Osobne miejsce zajmuje w wytycznych opis procedur zapobiegawczych związanych z infekcją dróg oddechowych uczestnika i kadry półkolonii oraz postępowaniem w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.
Wytyczne dla organizatorów półkolonii – podział
Wytyczne dla organizatorów półkolonii zostały podzielone na cztery obszary:
– zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas pobytu na półkolonii;
– zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu półkolonii;
– procedury zapobiegawcze: objawy infekcji dróg oddechowych uczestnika półkolonii, kierownika, wychowawcy lub innej osoby, z którą zawarto umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub umowę wolontariacką dotyczącą wykonywania zadań podczas półkolonii;
– procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.