Wernisaż wystawy prac Mariusza Kota, spotkanie autorskie z Filipem Springerem, zabawy w fotobudce, strefa kindloteki, rejestracja dawców szpiku oraz pokaz rysowania karykatur – to i wiele więcej przygotowano w ramach Nocy Bibliotek, która 11 października odbyła się w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia. Nie inaczej było w Świdnicy.
W świat grafik uczestników zaprosił świdniczanin, Mariusz Kot, którego prace można podziwiać w holu biblioteki. W sali cysterskiej na czytelników czekał Filip Springer, który jest autorem książki „Szara godzina. Czas na nową architekturę”. Podczas spotkania prowadzonego przez Roberta Staniszewskiego autor podkreślał jakie znaczenie w dzisiejszej rzeczywistości dla ekologii ma przemyślana architektura, która według wyliczeń naukowców pozostawia po sobie potężny ślad węglowy stanowiący ok. 40% wszystkich globalnych emisji. Springer w swojej książce przygląda się praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa. Spotkanie to zgromadziło liczną publiczność, która salę cysterską wypełniła do ostatniego krzesła.
Dla tych nieco młodszych czytelników przygotowano szereg zabaw, w tym turniej gry klasyk, rodzinną strefę zabaw czy konkurs na strój superbohatera. Dzieci mogły wziąć też udział we wspólnych ćwiczeniach pod okiem profesjonalnej trenerki personalnej. Zorganizowano również warsztaty jogi a chętni mogli zapisać się do bazy dawców szpiku fundacji DKMS.