To dzięki popularnemu „szczypiorniakowi” zawiązały się przyjaźnie na długie lata, wychowano kilka pokolenia zawodników, rozegrano setki spotkań i rzucono tysiące bramek. Trudno uwierzyć, że w tym czasie minęło już pół wieku! Od rana trwają uroczystości w ramach obchodów 50-lecia świdnickiej piłki ręcznej.
Od rana w hali sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno odbywały się mecze pokazowe z udziałem najmłodszych drużyn ŚKPR-u. Nie zabrakło także słodkiego kącika gastronomicznego oraz smacznych potraw serwowanych prosto z grilla.
Natomiast od godziny 14.30 do 16.00 w auli I LO przy ulicy Pionierów 30 zaplanowano uroczystą galę 50-lecia wraz z wernisażem historycznej wystawy i premierą książki Przemysława Grzyba „50 lat na asfalcie i parkiecie. Monografia świdnickiej piłki ręcznej”.
Od godziny 17.00 do 19.00 w hali sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno odbędzie się pokazowy mecz byłych zawodników Elmotu, BEL-POL-u i ŚKPR-u. Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest wolny.
Natomiast od godziny 20.00 w lokalu Ranczo w Bystrzycy Dolnej rozpocznie się „zjazd absolwentów” – zawodników, zawodniczek, trenerów, działaczy i przyjaciół klubu. Udział w tej części wydarzenia jest płatny. Zapisy już się zakończyły, ale osoby jeszcze zainteresowane udziałem proszone są o kontakt telefoniczny z organizatorami (502 291 179).
Zakładowy Klub Sportowy Elmot Świdnica powstał 1 września 1974 roku z inicjatywy „ojca” świdnickiej piłki ręcznej Jana Masłowskiego. Od tego czasu klub działa nieprzerwanie, choć pod różnymi szyldami. Do 1998 roku jako Elmot, następnie do 2005 roku jako BEL-POL i od blisko 19 lat jako Świdnicki Klub Piłki Ręcznej. Przez pół wieku przez klub przewinęły się tysiące ludzi! Dla części był to tylko epizod, krótka przygoda, ale dla wielu handball stał się jedną z najważniejszych rzeczy w życiu, pasją na lata. Mijający okres to również wspaniałe sukcesy, które rozsławiały miasto i dawały wielką radość kibicom. Do tych najważniejszych należą: dwa złote medale Mistrzostw Polski Juniorek (1987 i 1988), złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (2017), srebrny medal Ogólnopolskiej Spartakiady Juniorek Młodszych (1986), brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów (1986), a także dziesięć sezonów gry na drugim poziomie rozgrywek seniorskich w Polsce (9 sezonów mężczyzn i 1 kobiet). Dziesięcioro wychowanków klubu zagrało w młodzieżowych reprezentacjach Polski, a troje: Agnieszka Tobiasz, Robert Łynko i Stanisław Makowiejew dostąpiło zaszczytu gry w reprezentacjach Polski seniorów! Ta pierwsza po przyjęciu obywatelstwa niemieckiego występowała też w reprezentacji naszych zachodnich sąsiadów.