To kolejna „słodka” wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa. W piątek, 19 lipca mieszkańcy mogli zapoznać się z historią piernikarstwa w Świdnicy. By dotrzeć do informacji oraz eksponatów trzeba było poświęcić sporą ilość czasu.
Kurator wystawy dr Radosław Skowron przeprowadził szereg kwerend w archiwach i muzeach śląskich, których efektem było użyczenie eksponatów obrazujących rozwój piernikarstwa na Śląsku. Przez pryzmat tych ponad 100 obiektów przybliżono historię tego rzemiosła w Świdnicy, z której pochodzi najstarsza w środkowej Europie wzmianka, bo z 7 lutego 1293 r., o piperatas tortas facientes, czyli o piernikarzach (robiących pieprzne ciastka). Wystawę tworzą trzy aranżacje. Kram, w którym sprzedawano niezwykle cenne przyprawy korzenne, wchodzące w skład ciasta piernikowego. Warsztat piernikarski, w którym zgromadzono narzędzia niezbędne do przygotowania pierników oraz sklep cukierniczy z przełomu XIX/XX w.
Warto podkreślić, że pierniki były towarem luksusowym. Jak tłumaczył dr Radosław Skowron skosztować ich mogli tylko najbardziej bogaci mieszkańcy, ponieważ przyprawy i składniki do wykonania ciastek były drogie i trudno dostępne. Samych piernikarzy było niewielu i byli przypisani do cechu piekarzy.
Na wystawie w Muzeum Dawnego Kupiectwa można zobaczyć m.in. 59 śląskich form piernikarskich, a najstarsza wykonana została w 1667 roku.