partnerstwoRada Miejskasesja

Nawiążą współpracę z miastami we Francji i Gruzji?

Niewykluczone, że lista miast partnerskich Świdnicy powiększy się o miasta Kobuleti w Gruzji i Uchaud we Francji. Decyzję podejmą radni na najbliższej sesji Rady Miasta 23 sierpnia.

Uchwały w sprawie nawiązania relacji partnerskich z Kobuleti w Gruzji i Uchaud we Francji zostaną poddane dyskusji radnych na najbliższej sesji. Tradycyjna przyjaźń polsko-gruzińska i dynamiczne zmiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały, że Gruzja z republiki sowieckiej stała się wschodzącą gospodarką i krajem wolnym. Jest wielka potrzeba wsparcia przyjaciół z Kaukazu i rozpoczęcia działań na ważkich dla społeczeństw i miast na obszarach takich jak: kultura i sztuka, sport i turystyka, edukacja, ochrona środowiska, gospodarka, transport miejski, ochrona zabytków, ochrona zdrowia i sprawy społeczne, urbanistyka i rewitalizacja. (…) Kobuleti to miasto w Gruzji i drugie najludniejsze miasto w regionie Adżarii. Jest malowniczo położone nad Morzem Czarnym, ok. 25 km na północny wschód od Batumi. Kobuleti rozciąga się na odcinku 12 km wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Miasto posiada strefę ekonomiczną i jest zainteresowane nawiązaniem współpracy z polskimi przedsiębiorcami. To miejsce o bogatej historii i pełne atrakcji turystycznych. Walorem miasta są szerokie malownicze plaże, egzotyczna roślinność oraz ciepły klimat. Kobuleti jest uzdrowiskiem – leczy się tam choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego – tłumaczy w uzasadnieniu do uchwały Jacek Piekunko, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Uchaud położone jest natomiast na południu Francji, w rejonie Oksytania. Działając w duchu europejskim w czasie dynamicznych zmian i procesów zachodzących na naszym kontynencie oraz zacieśniania współpracy pomiędzy samorządami państw – członków Unii Europejskiej, zaistniała wyraźna potrzeba ujęcia w formalne ramy istniejących kontaktów obu miast. Mogą pozwolić nam one na wzajemne poznanie tradycji, kultury, historii i życia społecznego, które stanowią jednocześnie naszą wspólną europejską spuściznę. Zainicjowanie współpracy w sferze kulturalnej, sportowej, oświatowej, gospodarczej oraz prowadzenie wymiany młodzieży dałoby wyraźny sygnał, że społeczności obu naszych miast zdecydowanie pragną kultywowania idei europejskiej wywodzącej się z ducha, jakże bliskiego każdemu z nas – Wolności, Równości i Braterstwa – tych, jakże istotnych dla narodów Francji i Polski wartości, które wypisane były i nadal są na sztandarach obu krajów. (…) Ważnym argumentem przemawiającym za zawarciem umowy partnerskiej jest to, iż jego inicjatorami jest polsko-francuskie małżeństwo: pani Wiesława, podchodząca ze Świdnicy oraz Jose Galino, mieszkaniec Uchaud. Gwarantuje to najważniejszy wymiar partnerstwa – współpracę pomiędzy mieszkańcami obu miast – tłumaczy w uzasadnieniu uchwały Jacek Piekunko.

Obecnie Świdnica ma podpisane umowy o partnerstwie z niemieckim Biberach, ukraińskim Iwano-Frankowskiem, węgierskim Kazincbarcika, ukraińskim Niżynem, czeskimi Policami nad Metuji, litewskim Rejonem Święciańskim, angielskim Tendring oraz czeskim Trutnovem.
 
 
 
 
 
 
 

Zobacz również