autobus elektrycznyMPKświdnica

MPK prezentuje mały autobus elektryczny do przewozu osób niepełnosprawnych

17 września świdnickie MPK w duchu hasła tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zaprezentowało w gminach będących udziałowcami spółki mały autobus elektryczny austriackiej firmy Kutsenits.
K-BUS E-Solar City jest w 100% elektryczny, niskopodłogowy i dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Łącznie może pomieścić 26 pasażerów, w tym 15 na miejscach siedzących. Dzięki umieszczeniu siedzeń bokiem do kierunku jazdy 13 miejsc siedzących jest dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Wyposażony jest w rampę umożliwiającą wjazd do pojazdu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym.
Autobus powstał na bazie Nissana e-nV 200 o mocy 80kw/109KM. Umieszczone na dachu baterie o pojemności 40kWh pozwalają na osiągnięcie zasięgu rzędu 110-130 km. Dodatkowo pojazd odzyskuje energię dzięki rekuperacji ładując baterie podczas hamowania lub zjazdu ze wzniesienia a zamontowane na dachu i tyle autobusu panele solarne doładowują wydzieloną baterię zasilającą drzwi, kasowniki, tablice informacyjne i tym podobny osprzęt.
Podczas jazd próbnych na terenie gmin Świdnica, Marcinowice, Żarów i po ulicach Świdnicy koszt przejechania 100 km wahał się od 10 do 12 złotych, a teoretyczny zasięg oscylował wokół 150 km. Autobus K-Bus wydaje się rozsądnym i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem dla obsługi tras o mniejszym obłożeniu albo przewozów dzieci niepełnosprawnych do szkół, a przy tym jest bardzo przyjaznym dla środowiska – informuje Witold Tomkiewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.

foto: W. Bąkiewicz / UM Świdnica

Dodaj komentarz

Zobacz również