IPMSmodelarzenagrodyUkrainazawody

Modelarze z sukcesami w Kijowie (foto)

Powody do zadowolenia i dumy mają świdniccy modelarze, którzy z zawodów w Kijowie wrócili z siedmioma nagrodami.

IPMS Świdnica – Świdnickie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych im. PFT w dniach 25-26 maja 2019 roku uczestniczyło w  Kyiv Scale Modellers Battle 2019 organizowanym przez IPMS Boryspil Ukraina. Była to doskonała okazja do zaprezentowania swoich prac, wymiany modelarskich doświadczeń, zacieśnienia przyjaźni międzyklubowych, ale przede wszystkim do rywalizacji konkursowej. W szranki, na kijowskim festiwalu, stanęło wielu doświadczonych i cenionych modelarzy, nie tylko z Ukrainy,  ale z Polski, Słowacji, Niemiec, Kanady, Izraela, Rosji, Azerbejdżanu, Białorusi. Najliczniejszą grupą polską była drużyna reprezentująca  IPMS Świdnica w składzie: Tomasz Zbigniew Kędzierski, Piotr Wit, Jacek Miśkiewicz, Krzysztof Bytniewski, Jarosław Klimkowski, Jan Szmiel, Marcin Matejko (nieobecny, wystawiający model), wspierana przez sympatyków nie zrzeszonych – Elżbietę Klimkowską i Mieczysława Barylaka.

Modelarze świdniccy odnieśli spore sukcesy,  zdobywając wiele  nagród i wyróżnień:
I miejsce
Marcin Matejko                     Samoloty Skala 1/32 Laird turner meteo

II miejsca

Jarosław Klimkowski            Figurki do 75mm Fallout 3

                                                  Pojazdy wojskowe kołowe 1/35 Otter

Krzysztof Bytniewski            Samoloty odrzutowe1/72 Mig-29A

Jacek Miśkiewicz                   Pojazdy wojskowe skala 1/48 Schwimm Wagen

Piotr Wit                                 Samoloty 1/72 Curtiss P36-A

III miejsca

Jan Szmiel                              Pojazdy wojskowe skala 1/48 Is-2m

                                               Śmigłowce Mi 24v

Oprócz modeli i dioram modelarze prezentowali swoje stoisko klubowe, które zostało docenione i nagrodzone I miejscem.  Zwiedzający mogli zapoznać się na nim z wieloletnią historią świdnickiego IPMS, o której zwiedzającym kijowski festiwal, opowiadał prezes stowarzyszenia  Tomasz Zbigniew Kędzierski.

Klubowy wyjazd do Kijowa bogaty był nie tylko w nagrody. Modelarze zwiedzili muzea tematyczne: Narodowe Muzeum Lotnictwa w Kijowie, Muzeum Czarnobylskie, Narodowe Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945. Poznali bogatą historię miasta, dawną i tą współczesną, ciągle żywą na Majdanie Niezależności. Okazją do poznania bogatej kultury Ukrainy były Dni Kijowa, które trwały podczas festiwalu. Wyjazd ten zaowocował nowymi, modelarskimi znajomościami, a co za tym idzie zaproszeniami na podobne konkursy do Lwowa i Azerbejdżanu.

Wyjazd na Kyiv Scale Modellers Battle 2019 był doskonałą okazją do promowania naszego miasta za wschodnią granicą.

foto: E.Klimkowska

Zobacz również