biennalekonkursmodelarze

Modelarze powalczą o nagrody

Wszystko, co tylko można wymyślić, zbudować i zamknąć w formie modelu będziemy mogli podziwiać na początku września w ramach Świdnickiego Biennale Modelarskiego.

Festiwal i zarazem konkurs modelarski odbędzie się w dniach 1-2 września w klubie Bolko, pod honorowym patronatem prezydenta miasta Świdnica.

Organizatorem tego wydarzenia jest IPMS Świdnica-Świdnickie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych im.PFT. Podczas konkursu prezentowane będą modele redukcyjne wszystkiego, co zostało zbudowane przez ludzi, a i również to, co wymyślili modelarze, czyli co można by jeszcze zbudować (tzw. modele SF).

Świdnicki Klub Modelarstwa Redukcyjnego istnieje od 36 lat, a dokładnie od 15 marca 1982 roku. Wówczas odbyło się pierwsze spotkanie w Klubie NOT w Baszcie. – Dotarło na nie wówczas siedemnastu zdeterminowanych młodych modelarzy. Kilku jest z nami do dziś, między innymi dzisiejszy naczelny dowódca Sił Zbrojnych, Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak – wspomina Tomasz Kędzierski ze Świdnickiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych. – Jako Świdnicki Klub Modelarstwa Redukcyjnego im. PFT funkcjonujemy do 2007 roku, kiedy to przekształciliśmy się w stowarzyszenie, staliśmy się OPP. Dziś wchodzimy w struktury IPMS (The International Plastic Modellers ‘ Society to Międzynarodowe Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych – IPMS-om krajowym certyfikat przynależności wystawiają twórcy tej organizacji czyli IPMS UK). Świdnickie Biennale Modelarskie jest kontynuacją Świdnickiego Festiwalu Modelarskiego, a wcześniej Krajowego Konkursu Modelarskiego.

W latach 1985-1987 stowarzyszenie było organizatorem półfinałów i finałów Mistrzostw Polski w Modelarstwie Redukcyjnych pod egidą Aeroklubu Polskiego, które odbywały się w Klubie NOT w Baszcie. W październiku 1988 roku współorganizowało wspólnie z Aeroklubem Ziemi Wałbrzyskiej II Mistrzostwa Modelarskie Krajów Demokracji Ludowej. Niestety, III mistrzostwa MKDL, które miały odbyć się w Berlinie, nie doszły do skutku. W 1990 roku wspólnie z szefem Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej stowarzyszenie zorganizowało w miejsce odwołanych mistrzostw Krajowy Konkurs Modelarski w Zamku Książ. Konkursy na terenie zamku odbywały się do 2007 roku. Potem na kilka lat zostały przeniesione do Szczawna Zdroju pod skrzydła burmistrza Szczawna. W 2014 roku powróciły do miejsca narodzin, czyli do Baszty w Świdnicy, gdzie organizowany jest Świdnicki Festiwal Modelarski. W 2016 roku zmieniono formułę, przekształcając go w biennale.

W ramach promocji Świdnicy główną nagrodą od 2007 roku zarówno na festiwalu jak i na biennale jest statuetka świdniczanina – Manfreda Albrechta Freiherr von Richthofena. Nagroda ta jest przyznawana za najlepszy model samolotu z I Wojny Światowej, ta sama statuetka jest fundowana przez IPMS Świdnica na modelarskich mistrzostwach Model ScaleWorld, które odbywają się od 53 lat w Telford w Wielkiej Brytani. Tam również fundujemy nagrodę za najlepszy model w polskich barwach. Chodziło nam o promowanie biało-czerwonej szachownicy pomiędzy wszelkiej maści i koloru „kokardami” i innymi znakami przynależności państwowej – dodaje Tomasz Kędzierski.

W ramach biennale modelarskiego rozegrane zostaną dwa rodzaje konkursów :

1. Festiwal Modelarski – sędziowany metodą uproszczoną
• staranność wykonania oraz poprawność geometryczną
• stopień skomplikowania modelu malowanie i oznakowanie
• wkład pracy

2. Konkurs Modelarski z dokumentacją i oceną punktową
• wg „Przepisy Klasyfikacji i Oceny Modeli Redukcyjnych” LOK

3. Każdy uczestnik może zgłosić swój model do sponsorowanej nagrody specjalnej

Zobacz również