– Żyjemy w społeczeństwach starzejących się i niekoniecznie my seniorzy czujemy się w tym społeczeństwie potrzebni. Powinniśmy tymczasem starać się zbliżyć do siebie pokolenia – mówi dr Walentyna Wnuk, doradca prezydenta Wrocławia ds. seniorów.
Polityka senioralna jest ważnym elementem funkcjonowania samorządów. Dzisiaj w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyła się uroczysta inauguracja Programu „Edukacja do starości”, realizowanego przez Regionalną Koalicję na Rzecz Zdrowego Starzenia się, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Społeczną Akademię Nauk w Świdnicy, Sudecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz samorządy Świdnicy, Bielawy, Dzierżoniowa, Strzegomia, Świebodzic, Żarowa, Marcinowic.
– Ten program sięga korzeniami do programu wrocławskiego. Cieszę się, że Świdnica, idąc za przykładem wrocławskim, chce realizować tę praktykę. Edukacja do starości i ze starości powinna być jednym z założeń i działań podejmowanych w ramach polityki senioralnej. Żyjemy w społeczeństwach starzejących się i niekoniecznie my seniorzy czujemy się w tych społeczeństwach potrzebni. Nie możemy żyć obok siebie i walczyć ze stereotypami na temat tego etapu życia. Potrzebne są systemowe rozwiązania. Święto babci to za mało. Powinniśmy starać się o zbliżenie dwóch pokoleń. Nie chodzi o to, byśmy się przekonywali nawzajem do swoich światów, ale byśmy je sobie pokazywali. A żyjemy w czasach, gdy mamy sobie bardzo dużo do zaoferowania – mówiła Walentyna Wnuk, doradca prezydenta Wrocławia ds. seniorów, założycielka pierwszego we Wrocławiu Uniwersytetu III Wieku.
Regionalna Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia się jest projektem mającym na celu poprawę jakości zdrowego i aktywnego życia seniorów. Jej koordynatorami są Krystyna Lasek i Społeczna Akademia Nauk.